Parkettgolv Kährs Ek Vapor 2-stav Ultramattlackad Borstad
1 373 kr/m²Pris/frp 2 586,99:-
889 kr/m²Spara 35 %Kampanjtom 30/4
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Ek Vapor 2-stav Ultramattlackad Borstad
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Vapor Ek är ett borstat 2-stavsgolv i semitransparent vit nyans som balanserar träets ljusa och mörka kontraster samtidigt som ekens varma toner tillåts lysa igenom. Ytskiktet är 3,5 mm tjockt, vilket innebär att golvet kan slipas 3-4 gånger, så att flera generationer kan ha glädje av dem.
Varumärke
KährsBeskrivning
Vapor Ek är ett borstat 2-stavsgolv i semitransparent vit nyans som balanserar träets ljusa och mörka kontraster samtidigt som ekens varma toner tillåts lysa igenom. Ytskiktet är 3,5 mm tjockt, vilket innebär att golvet kan slipas 3-4 gånger, så att flera generationer kan ha glädje av dem.
Vapor ingår i kollektionen Lumen som består av golv med ultramatt lack som skapar ett utseende och känsla av obehandlat, nysågat trä. Den ultramatta ytan gör att ljusets reflektioner minimeras och låter golvets färg och känsla komma till sin rätt samtidigt som träet skyddas mot dagligt slitage.
Kährs trägolv från serien Original med tjocklek 15 mm har 30 års garanti. I paketen förekommer start/stoppbräda. Golven levereras med baksidan av golvet uppåt, för att säkerställa att golvet inte repas eller skadas under transport.
Färgförändring
Infärgad produkt, synbar förändring över tid.
Sortering Lively
I sorteringen Lively finns dramatisk ådring och stora kvistar, större färgvariation samt en tydlig naturlighet.
Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Kährs trägolv från serien Original med tjocklek 15 mm har 30 års garanti. I paketen förekommer start/stoppbräda. Golven levereras med baksidan av golvet uppåt, för att säkerställa att golvet inte repas eller skadas under transport.
Färgförändring
Infärgad produkt, synbar förändring över tid.
Sortering Lively
I sorteringen Lively finns dramatisk ådring och stora kvistar, större färgvariation samt en tydlig naturlighet.
Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
SaraVerifierad köpare
för 5 år sedanEtt vackert golv med härlig barfotakänsla. Tack vare den borstade ytan är golvet inte glatt och halkigt, så mattan ligger kvar på plats och glider inte runt. Förstod först efter att golvet var lagt att tillhörande T-list bara finns i ett YTTERST begränsat utbud (två varianter). Detta drar ner helhetsbetyget.
Egenskaper
| Varumärke | Kährs |
| Art.Nr. | 152N7BEKB4KW240 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 2-Stav |
| Ytbehandling | Ultramatt Lack |
| Sortering | Lively |
| Längd | 2423 mm |
| Bredd | 200 mm |
| Serie | Kährs Original |
| Tjocklek | 15 mm |
| Slitskikt | 3,5 mm |
| Kollektion | Lumen Collection |
| Antal | 2,91 m2/frp |
| Antal | 6 st/frp |
| Fog | Woodloc 5S |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| Certifiering | Svanenmärkt |
| Tillverkarens Art.Nr. | 152N7BEKB4KW240 |
| EAN-nr | 7393969044790 |



