Parkettgolv Kährs Ydre Gråbrun Naturoljad Ek 1-Stav
2 063 kr/m²Pris/frp 3 669,28:-
1 349 kr/m²Spara 35 %Kampanjtom 30/4
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Ydre Gråbrun Naturoljad Ek 1-Stav
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Trägolv Ek Ydre är en rökt gråbrun, naturoljad bräda med sågmärken samt fasad kant. Golvet är handskrapat och hårdborstat vilket ger ytan en oregelbunden struktur. I denna sortering förekommer fyllda kvistöppningar samt märgstrålar. Mycket rustik produkt med färgvariationer, kvistar och sprickor.
Varumärke
KährsBeskrivning
Trägolv Ek Ydre är en rökt gråbrun, naturoljad bräda med sågmärken samt fasad kant. Golvet är handskrapat och hårdborstat vilket ger ytan en oregelbunden struktur. I denna sortering förekommer fyllda kvistöppningar samt märgstrålar. Mycket rustik produkt med färgvariationer, kvistar och sprickor.
Sortering Dynamic
Dessa golv är gjorda av brädor med kvistar och sprickor som ger dem ett både livligt och dramatiskt intryck men med varm karaktär. De finns i olika färgtoner.
Vid läggning ska golvet alltid behandlas med Kährs satin oil matt. I paketen förekommer start/stoppbräda. Golven levereras med baksidan av golvet uppåt, för att säkerställa att golvet inte repas eller skadas under transport.
OBS! Golvet måste installationsoljas efter läggning för täckande av garanti. Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dessa golv är gjorda av brädor med kvistar och sprickor som ger dem ett både livligt och dramatiskt intryck men med varm karaktär. De finns i olika färgtoner.
Vid läggning ska golvet alltid behandlas med Kährs satin oil matt. I paketen förekommer start/stoppbräda. Golven levereras med baksidan av golvet uppåt, för att säkerställa att golvet inte repas eller skadas under transport.
OBS! Golvet måste installationsoljas efter läggning för täckande av garanti. Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
Lars G JVerifierad köpare
för 7 år sedanMycket vackert golv som känns härligt att gå på. Lite små reparationer kommer att bli nödvändiga vilket vi hoppas få hjälp med av Kährs.
+ Vackert och skönt att gå på
- Reparationer nödvändiga av kvisthål
Egenskaper
| Varumärke | Kährs |
| Art.Nr. | 151NCSEK04KW240 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Olja |
| Sortering | Dynamic |
| Längd | 2420 mm |
| Bredd | 187 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Serie | Kährs Supreme |
| Tjocklek | 15 mm |
| Slitskikt | 3,5 mm |
| Kollektion | Småland Collection |
| Antal | 2,72 m2/frp |
| Antal | 6 st/frp |
| Fog | Woodloc 5S |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Mörkt |
| Certifiering | Svanenmärkt |
| Garanti | 30 år |
| Tillverkarens Art.Nr. | 151NCSEK04KW240 |
| Yta | Borstad |
| EAN-nr | 7393969038997 |








