Trägolv Nordic Floor Ek Villa, Oljat 1-Stavs Parkettgolv
Nyhet

Ek Villa, Oljat 1-Stavs Parkettgolv

Beskrivning
I denna rustika sortering förekommer helt och delvis fyllda kvistöppningar samt märgstrålar. Det är en rustik produkt med naturliga färgvariationer, kvistar och sprickor. Golvplankorna är borstade med mikrofasade kanter. Trägolvet behöver oljas med jämna mellanrum. Golvet läggs flytande och klickas enkelt ihop utan lim.
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Varje förpackning innehåller delade brädor.
OBS! Golvet ska behandlas med underhållsvax vid installation.
Golven levereras med baksidan av golvet uppåt, för att säkerställa att golvet inte repas eller skadas under transport.
Fördelar: Trägolv Nordic Floor Ek Villa, Oljat 1-Stavs Parkettgolv
- Lång livslängd tack vare hårt träslag
- Enkel installation med klicksystem
- Underhållsvänligt med periodisk oljning
Egenskaper
| Varumärke | Nordic Floor |
| Art.Nr. | 492198 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Olja/Vax |
| Längd | 1900 mm |
| Bredd | 190 mm |
| Färg | Ljus |
| Tjocklek | 14 mm |
| Slitskikt | 3 mm |
| Antal | 2,89 m²/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Fog | 5G |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| EAN-nr | 7340072814925 |






