Enkupig Takpanna Benders Exklusiv Brilliant SkifferHelpall
Pris/frp 4 800:-
20 kr/st
Exklusiv Brilliant Skiffer
Helpall
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Specialtransport Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Bender Exlusiv Brilliant är en enkupig ytbehandlad takpanna i skiffer med högre profil och med ett markerat vågspel. Med en enkupig takpanna får man mer liv i taket och den klassiska enkupiga profilen passar både gammalt och nytt. Exklusiv ligger stadigt på läkten med hjälp av dubbla bärlackar på baksidan och är lätt att lägga. Infästning sker enkelt med hjälp av stormclips.
Varumärke
BendersBeskrivning
Bender Exlusiv Brilliant är en enkupig ytbehandlad takpanna i skiffer med högre profil och med ett markerat vågspel. Med en enkupig takpanna får man mer liv i taket och den klassiska enkupiga profilen passar både gammalt och nytt. Exklusiv ligger stadigt på läkten med hjälp av dubbla bärlackar på baksidan och är lätt att lägga. Infästning sker enkelt med hjälp av stormclips.
Benders brilliant takpanna är i grunden en genomfärgad takpanna med ett lager Benderit ytbehandling och ett lager Brilliantfärg. Benderit är speciellt framtagen för att appliceras på betongtakpannor och har en mycket lång livslängd. Benderit är en egenutvecklad och producerad färg vilket säkerställer högsta kvalité. Ytbehandling Brilliant har ett unikt metallicbaserat pigment som ger överlägsen beständighet jämfört med andra ytbehandlingar. Pigmenten i färgen är platta vilket skapar ett färgspel där glansen och färgen skiftar med hjälp av ljuset som träffar pannan.
Övrigt:
Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Övrigt:
Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Benders |
| Art.Nr. | 010051 |
| Serie | Exklusiv |
| Färg | Skiffer |
| Enhet | Helpall |
| Yta | Blank |
| Material | Betong |
| Längd | 420 mm |
| Bredd | 280 mm |
| Antal (st/pall) | 240 st/pall |
| Antal | 10,7 st/m2 |
| Antal (st/frp) | 240 st/frp |
| Vikt | 3,9 kg/st |
| Bygglängd | 310-375 mm |
| Nyans | Grå/Svart |
| Kuptyp | Enkupig |
| Max Läktavstånd | 375 mm |
| Produkttyp | Takpanna |
| Bygghöjd | 100 mm |
| Byggbredd | 250 mm |
| Minsta taklutning | 14 ° |
| EAN-nr | 7340018156980 |
