Gavelpanna Benders 88 Palema Obehandlad
fr.68 kr
Se priset!
Välj variant

88 Palema Obehandlad
68 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Varumärke
BendersBeskrivning
Benders obehandlade gavelpanna 88 mm ersätter vindskiva. Passar till Palema takpannor.
Bender obehandlade takpanna är en helt genomfärgad takpanna utan ytbehandling. Materialet består av sand, cement och järnoxid. Järnoxiden ger takpannan dess optiska färg. En obehandlad takpanna får ofta en naturlig kalkutfällning på ytan första åren för att därefter mogna till sin naturliga färg. En obehandlad panna blir vackrare med åren.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Egenskaper
| Varumärke | Benders |
| Serie | Palema |
| Färg | Antik Tegelröd/Svart, Grafit |
| Enhet | Styck |
| Yta | Obehandlad |
| Material | Betong |
| Längd | 420 mm |
| Bredd | 330 mm |
| Antal (st/pall) | 54 st/pall |
| Vikt | 5,7 kg/st |
| Bygglängd | 375 mm |
| Max Läktavstånd | 335-375 mm |
| Produkttyp | Gavelpanna |
| Byggbredd | 295 mm |
| Nyans | Grå, Röd/Svart |
| Utförande | Höger, Vänster |

