Halvpanna Benders Palema Obehandlad
fr.32 kr
Se priset!
Välj variant

Palema Obehandlad
32 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Bender Palema obehandlade halvpanna används för läggning i de fall takbredden ej sammanfaller med byggbredden för ett visst antal normalpannor och vid takskärningar.
Varumärke
BendersBeskrivning
Bender Palema obehandlade halvpanna används för läggning i de fall takbredden ej sammanfaller med byggbredden för ett visst antal normalpannor och vid takskärningar.
Bender obehandlade takpanna är en helt genomfärgad takpanna utan ytbehandling. Materialet består av sand, cement och järnoxid. Järnoxiden ger takpannan dess optiska färg. En obehandlad takpanna får ofta en naturlig kalkutfällning på ytan första åren för att därefter mogna till sin naturliga färg. En obehandlad panna blir vackrare med åren.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Egenskaper
| Varumärke | Benders |
| Art.Nr. | 021008B |
| Serie | Palema |
| Färg | Antik Tegelröd/Svart, Grafit, Tegelröd |
| Enhet | Styck |
| Yta | Obehandlad |
| Material | Betong |
| Längd | 420 mm |
| Bredd | 185 mm |
| Antal | 160 st/pall |
| Vikt | 2 kg/st |
| Typ | Halvpanna |
| Byggbredd | 150 mm |
| Max Läktavstånd | 375 mm |
| Nyans | Grå, Röd, Röd/Svart |
