Nockanslutningspanna Gavel Benders Hansa Obehandlad
fr.415 kr
Se priset!
Välj variant

Hansa Obehandlad
415 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Nockanslutningspanna Gavel Falsat lertegel Hansa är viktigt så att utrymmet mellan takpannorna och underlagstaket uppfyller alla krav på ventilation. Särskilt utsatt är nocken. Där ska det vara både tätt och ventilerat. Därför rekommenderas nockanslutningspanna.
Varumärke
BendersBeskrivning
Nockanslutningspanna Gavel Falsat lertegel Hansa är viktigt så att utrymmet mellan takpannorna och underlagstaket uppfyller alla krav på ventilation. Särskilt utsatt är nocken. Där ska det vara både tätt och ventilerat. Därför rekommenderas nockanslutningspanna.
Det är även möjligt att använda nock- och valmtätningsrulle men vid takvinkel över 40 grader rekommenderas endast användning av nockanslutningspanna.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Pannan är obehandlad och har en matt yta.
Övrigt:
-Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Pannan är obehandlad och har en matt yta.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Benders |
| Art.Nr. | H40224B |
| Serie | Hansa |
| Färg | Naturröd |
| Enhet | Styck |
| Yta | Obehandlad |
| Längd | 425 mm |
| Bredd | 245 mm |
| Vikt | 4,4 kg/st |
| Nyans | Röd |
| Typ | Nockanslutningspanna |
| Byggbredd | 230 mm |
| Utförande | Höger, Vänster |
