Tvåkupig Takpanna Benders Palema StrukturSvart, Helpall
Pris/frp 3 600:-
15 kr/stSe priset!
Vald variant
Färg:
Svart

Palema Struktur
Svart, Helpall
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Specialtransport Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Bender Palema Struktur är en tvåkupig ytbehandlad takpanna med klassiskt utseende som passar alla tak. Den tvåkupiga takpannan är den mest sålda pannan i Sverige sedan 60-talet. Bender Palema är det mest lättlagda taket!
Varumärke
BendersBeskrivning
Bender Palema Struktur är en tvåkupig ytbehandlad takpanna med klassiskt utseende som passar alla tak. Den tvåkupiga takpannan är den mest sålda pannan i Sverige sedan 60-talet. Bender Palema är det mest lättlagda taket!
Bender Struktur är en spännande ytbehandling som inte liknar någon annan. Här blandas krossat och infärgat stenmaterial i Benderit för att skapa en knottrig yta. Ytan gör att snön hänger kvar längre på taket och tyngden fördelar sig mer jämnt på huset. En favorit i snörika områden!
Antal styck/kvm
8,9 st/kvm vid 14 graders lutning
9,8 st/kvm bid 18 graders lutning.
Övrigt:
Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Antal styck/kvm
8,9 st/kvm vid 14 graders lutning
9,8 st/kvm bid 18 graders lutning.
Övrigt:
Upp till 2 % kross vid leverans kan förekomma och ersätts inte.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Benders |
| Art.Nr. | 020070 |
| Serie | Palema |
| Färg | Svart |
| Enhet | Helpall |
| Yta | Struktur |
| Material | Betong |
| Längd | 420 mm |
| Bredd | 330 mm |
| Antal | 240 st/pall |
| Antal | 8,9 st/m2 |
| Vikt | 36 kg/m2 |
| Antal | 240 st/frp |
| Vikt | 4,1 kg/st |
| Nyans | Svart |
| Bygghöjd | 75 mm |
| Bygglängd | 310-375 mm |
| Byggbredd | 300 mm |
| Max Läktavstånd | 375 mm |
| Minsta taklutning | 14 ° |
| Kuptyp | Tvåkupig |
| Typ | Takpanna |
| EAN-nr | 7340018110104 |
