Braskamin Kaminexperten KE 3040 Täljsten Grå
36 795 kr
Se priset!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Braskamin Kaminexperten KE 3040
Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt. Kaminens sidor och topp är klädda i värmelagrande sten.åt.
Produktfakta
Utrustad med asklåda och rost, samt luftspolat glas
Konvektion
Förberedd för tillluftsanslutning
Släpp in elden i ditt hem!
När du installerar en av våra braskaminer eller pelletskaminer i ditt hem kommer du att kunna njuta av de unika stämningen som levande eld ger, så ofta du vill. En braskamin i ditt hem skapar både hemtrevnad och stämning, dessutom kan du minska dina uppvärmningskostnader rejält och därmed spara pengar oavsett om resten av upvärmningen sker med olja, el eller fjärrvärme.
Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt. Kaminens sidor och topp är klädda i värmelagrande sten.åt.
Produktfakta
Utrustad med asklåda och rost, samt luftspolat glas
Konvektion
Förberedd för tillluftsanslutning
Släpp in elden i ditt hem!
När du installerar en av våra braskaminer eller pelletskaminer i ditt hem kommer du att kunna njuta av de unika stämningen som levande eld ger, så ofta du vill. En braskamin i ditt hem skapar både hemtrevnad och stämning, dessutom kan du minska dina uppvärmningskostnader rejält och därmed spara pengar oavsett om resten av upvärmningen sker med olja, el eller fjärrvärme.
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Braskamin Kaminexperten KE 3040
Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt. Kaminens sidor och topp är klädda i värmelagrande sten.åt.
Produktfakta
Utrustad med asklåda och rost, samt luftspolat glas
Konvektion
Förberedd för tillluftsanslutning
Släpp in elden i ditt hem!
När du installerar en av våra braskaminer eller pelletskaminer i ditt hem kommer du att kunna njuta av de unika stämningen som levande eld ger, så ofta du vill. En braskamin i ditt hem skapar både hemtrevnad och stämning, dessutom kan du minska dina uppvärmningskostnader rejält och därmed spara pengar oavsett om resten av upvärmningen sker med olja, el eller fjärrvärme.
Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt. Kaminens sidor och topp är klädda i värmelagrande sten.åt.
Produktfakta
Utrustad med asklåda och rost, samt luftspolat glas
Konvektion
Förberedd för tillluftsanslutning
Släpp in elden i ditt hem!
När du installerar en av våra braskaminer eller pelletskaminer i ditt hem kommer du att kunna njuta av de unika stämningen som levande eld ger, så ofta du vill. En braskamin i ditt hem skapar både hemtrevnad och stämning, dessutom kan du minska dina uppvärmningskostnader rejält och därmed spara pengar oavsett om resten av upvärmningen sker med olja, el eller fjärrvärme.
Avstånd till brännbart sida/bak: 50/10 cm
Rökrörsanslutning: 150 mm
- Friluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 74,9%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja.
Spänning: 230 V
- Djup: 270 mm
- Höjd: 813 mm
- Bredd: 270 mm
- Effekt: 880 W
- Täck yta: ca 7 m2
- CE-märkt
Rökrörsanslutning: 150 mm
- Friluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 74,9%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja.
Spänning: 230 V
- Djup: 270 mm
- Höjd: 813 mm
- Bredd: 270 mm
- Effekt: 880 W
- Täck yta: ca 7 m2
- CE-märkt
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Art.Nr. | 1081-02 |
| Bredd | 553 mm |
| Utförande | Fristående |
| Höjd | 1039 mm |
| Modell | Med sidoglas |
| Färg | Grå |
| Effekt/prestanda | 8 kW |
| Serie | KE 3040 |
| Anslutning | Topp eller bakåt |
| Dekor | Ja |
| Djup | 445 mm |
| Energieffektivitet | A+ |
| Material | Plåt/Täljsten |
| Form | Rund |
| Produkttyp | Braskamin |
| Vikt | 164 kg |
| Effekt Nominell | 2 till 8 kW |
| Effekt för Medeltemp | 8, 8 kW |
| Vattenmantlad | Nej |
| EAN-nr | 7340080500193 |
