Braskamin Kaminexperten KE 3070 Täljsten Grå
42 664 kr
Se priset!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

KE 3070 Täljsten Grå
42 664 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Braskamin KE 3070 Grå med Täljsten är en modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Kaminen är klädd med värmelagrande täljsten samt ytterligare 60 kg värmelagrande sten som är placeras ovanför eldstaden. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt.
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Braskamin KE 3070 Grå med Täljsten är en modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas samt två sidoglas för optimal insyn till lågorna. Kaminen är klädd med värmelagrande täljsten samt ytterligare 60 kg värmelagrande sten som är placeras ovanför eldstaden. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. I vedfacket finns uttag för uteluftsanslutning neråt eller bakåt.
- Avstånd till brännbart sida/bak: 51/10 cm
- Rökrörsanslutning: 150mm
- Friluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 74,9%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
- Rökrörsanslutning: 150mm
- Friluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 74,9%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Art.Nr. | 1084-02 |
| Bredd | 553 mm |
| Utförande | Fristående |
| Höjd | 1415 mm |
| Modell | Med sidoglas |
| Färg | Grå |
| Effekt | 8 kW |
| Serie | KE 3070 |
| Anslutning | Topp eller bakåt |
| Dekor | Ja |
| Energieffektivitet | A+ |
| Material | Plåt/Täljsten |
| Form | Rund |
| Typ | Braskamin |
| Djup | 442 mm |
| Effekt Nominell | 2 till 8 kW |
| Effekt för Medeltemp | 8 kW |
| Vattenmantlad | Nej |
| Vikt | 250 kg |
| EAN-nr | 7340080501381 |
