Gjutjärnskamin Dovre Astro 4
24 999 kr
21 539 krSpara 14 %Kampanj

Astro 4
21 539 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dovre Astro 4 är en modern kamin i gjutjärn och med glas på tre sidor vilket ger en härlig eldupplevelse. Kaminen har den senaste förbränningstekniken vilket innebär mindre utsläpp med en renare miljö som resultat.
Varumärke
DovreBeskrivning
Dovre Astro 4 är en modern kamin i gjutjärn och med glas på tre sidor vilket ger en härlig eldupplevelse. Kaminen har den senaste förbränningstekniken vilket innebär mindre utsläpp med en renare miljö som resultat.
Det är en modell med vertikal förbränningskammare och den direkta uteluftsanslutningen säkerställer den känsliga balansen mellan ventilation och vädring. Efter uppvärmning matas den externa förbränningsluften direkt in i förbränningskammaren.
Produktspecifikation
- Vikt: 155 kg
- Bredd: 465 mm
- Höjd: 1140 mm
- Djup: 430 mm
- Effekt, nominell: 8 kW
- Verkningsgrad: 76,4 %
- Vedlängd: 30 cm
Produktspecifikation
- Vikt: 155 kg
- Bredd: 465 mm
- Höjd: 1140 mm
- Djup: 430 mm
- Effekt, nominell: 8 kW
- Verkningsgrad: 76,4 %
- Vedlängd: 30 cm
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Dovre |
| Art.Nr. | 10998DO |
| Modell | Dovre Astro 4 |
| Färg | Svart |
| Effekt | 8 kW |
| Montering | Toppmontering |
| Energieffektivitet | A |
| Typ | Vedkamin på pelare |
| Djup | 42 cm |
| Höjd | 114 cm |
| Vikt | 159 kg |
| Bredd | 46,5 cm |






