Oljefyllt Elelement Gnosjö Klimatprodukter 1490

1490

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Utmärkt produkt, ersatt tidigare rediator samma tillverkare
Pålitlig och bra termostat.
allt bra snart leverans
Samma som vi har
Betyget hade blivit högre om det hade varit enklare att programmera. Som tekniskt intresserad kan jag lösa det, men bruksanvisningen för programmering är i mitt tycke tämligen obegriplig. Bra noggrannhet på termostaten.
El kontaktar från element låter mycket i rummet
Racklig termostat-ratt. Även obegriplig beskrivning av programmering. Förstår att tillverkaren måste ha programmerbarhet - knasig EU-regel. Men jag kommer att använda manuell reglering.
Enkelt o snabbt !!
Bra betyg för att vi är helnöjda än så länge. Har inte använt det många ggr ännu när det är sommar.
Lätt att installera Fungerar brs
Har lång erf av dessa produkter och trivs med dessa men ibland går dom sönder efter typ 10 år och behöver ersäättas.
Har haft Gnosjö oljefyllda element tidigare med bimetall och dom är fruktansvärt dålig kvalitet på så nu kör jag bara termostat varianten och hoppas de är bättre !
Varför vi köpte ett oljefyllt element är att man skall väl ha samma som sitter i övriga huset, och var det dimensionen som var avgörandet. Ock så kom paketet i det närmaste fram till dörren.
För att den motsvarade mija förventningar, och bra pris.
Bra, prisvärd och sitter bra, tight, mot vägg.
God värme i radiatorerna
Båda produkterna Motsvarande förväntningarna
Valde det för att hört att ni har bra kvalité på edra produkter
Rätt format,inga nya hål i väggen.
allt var perfekt helnöjd
tillräckligt bra. inga konstigheter.
Mycket nöjd med produkten
För att få högsta betyg skulle det varit en graderad skala i temperatur på termostaten
Bara att plugga in i befintlig kontakt och sätta på värmen. Fungerar utmärkt.
Fungerar som väntat!
Snyggt element som motsvarade mina behov.
Mycket känslig termostat,på gränsen till för känslig om elementet sitter nära en dörr som öppnas någon gång då det är mycket kallt ute!
Tycker termostat ratten har en väldigt odistinkt känsla mot mina tidigare element.
Fungerar helt perfekt, är jättenöjd. Enkelt att montera.
Kvalitet och funktion känns helt rätt. Eftersom elementet är oljefyllt är det kanske orsaken till att framsidan inte är helt slät, vilket i vårt fall hade passat in bättre rent designmässigt.
Funkar bra och förhoppningsvis bättre än de element jag tidigare köp på Biltema och Swedol där de värdelösa elektroniska termostaterna lagt av på allihop.
Uppfyllde förväntningarna. Höll temperaturen över noll i vårt fritidshus.
kostade nästan 1/3 av LVI element, som jag har användt tidigare
Det enda som kan klagas på är att det är bökigt att ställa in termometern. Lös och plädering inga fasta grader.
Jättenöjd med produkten köpt Gnosjö förut
Saknar temperatur-skala på thermostaten, annars bra.
Egenskaper
| Varumärke | Gnosjö Klimatprodukter |
| Bredd | 660, 900, 1140, 1380 mm |
| Utförande | Oljefyllt |
| Höjd | 300, 600 mm |
| Effekt | 350, 400, 600, 700, 800, 1000, 1250 W |
| Spänning | 400 V |
| Stickpropp | Nej |
| Väggdosa/Anslutningsdosa | Nej |
| Färg | Vit |
| Radiatorkroppar | 1 |
| IP-Klassning | IP21 |
| Serie | 1490 |
| Anslutning | El |
| Djup | 75 mm |
| Placering Reglage | Höger |
| Konvektionsplåt | 1 |
| WiFi | Nej |
| Montering | Väggmontering |
| Material | Plåt |
| Effekt/prestanda | 350, 400, 600, 700, 800, 1000, 1250 W |
| Vikt | 7, 9, 11, 12, 15, 17, 20 kg |
| Uppvärmningsyta | 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, 6-10 m2 |

