Oljefyllt Element Gnosjö Klimatprodukter 2080 med WiFi

2080 med WiFi

Beskrivning
- Oljeradiator m. WiFi styrning, elektronisk termostat, konvektor, "Open window" funktion och veckoschema.
- Termostaten är otroligt noggrann med en exakthetsavikelse på +/- 0,2 grader.
- Radiatorn bränner inte damm och blir då det perfekta miljövänliga valet för astmatiker och allergiker.
- 400V levereras med väggfäste, 230V levereras med väggfäste, golvfäste, 1,5 meter sladd med stickpropp.
Dokument
Recensioner
Bra produkt som jag har sen tidigare men nu med uppdaterad intelligens
Köpte 8 stycken 400 v för att ha i sommarstuga. Elementen var enkla att koppla ihop med GKP-appen. Mycket enkelt att hantera värmeregleringen via appen. Håller mycket stabil temperaturen i rummen trots högst varierande vinterväder ute. Jag har oftast elementen inställda på 8 grader för att inte riskera frysning i en tom stuga. Rumstemperatur, enligt Netatmo termometer mitt i stugan, har legat på 9.1-9.4 under en vecka med temperaturer ute på -17 - -3 grader ute. Ändrar temperaturen via appen någon timme innan vi åker ut till stugan. Har fungerat perfekt den första månaden.
Fungerade bra att installera
Grymt bra med wifi styrningen!!!! Enkel att montera
Fungerar perfekt. Styrs via wifi och en app. Mycket nöjd
Produkten fungerar perfekt. Manualen för WiFi installationen borde skrivas om.
ALLT FUNGERADE SOM TÄNKT
Tycker elementet har en ojämn värmebalansering. Går väldigt ofta upp i max effekt utan någon förklaring. Den wifistyrda termostaten känns instabil.
Fungerar fint för pengen. Man kan behöva göra en full återställning efter elinstallationen för full funktion.
Lätt att installera, styrs enkelt med app med bra funktioner, syns även uppmätt temp i rummet på var och en av radiatorerna samt om de värmer eller inte. Många fler inställningar finns.
Funkar helt enligt förväntan
Superbra element till stugan som går att styra via wifi.
Antik WI-FI lösning som var besvärlig och inte fungerade hemma hos mig. Inte ens schemaläggning fungerade.
Lätt att montera
Egenskaper
| Varumärke | Gnosjö Klimatprodukter |
| Utförande | Oljefyllt |
| Höjd | 300, 600 mm |
| Effekt/prestanda | 350, 400, 500, 600, 700, 800, 1000, 1250 W |
| Spänning | 230, 400 V |
| Längd | 660, 900, 1140, 1380 mm |
| Stickpropp | Ja, Nej |
| Väggdosa/Anslutningsdosa | Nej |
| Färg | Vit |
| Radiatorkroppar | 1 |
| IP-Klassning | IP21 |
| Serie | 2080-serien, 2090-serien |
| Konvektionsplåt | 1 |
| Djup | 75 mm |
| Material | Plåt |
| Placering Reglage | Höger, ej vändbar |
| Produkttyp | Element |
| WiFi | Ja |
| Vikt | 7, 9, 11, 12, 15, 17, 20 kg |
| Storlek | 300x1140, 300x1380, 300x900, 600x1140, 600x1380, 600x660, 600x900 mm |







