Varmvattenberedare Nibe Compact-CU Steatit 200 Koppar
Rek. pris 20 550 kr
17 090 kr
Se priset!
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Compact-CU Steatit 200 Koppar
17 090 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Kopparfodrad elvarmvattenberedare med steatitelpatron för installation i exempelvis tvättstuga eller kök i områden med kalkhaltiga vatten.
Varumärke
NibeBeskrivning
Kopparfodrad elvarmvattenberedare med steatitelpatron för installation i exempelvis tvättstuga eller kök i områden med kalkhaltiga vatten.
Populära NIBE Compact med Steatit
Vattenmagasinet har en volym på 185 liter och består av en stålbehållare med invändigt korrosionsskydd av koppar. Den kopparfodrade elvarmvattenberedaren med steatitelpatron passar för installation i exempelvis tvättstuga eller kök i områden med kalkhaltiga vatten.
Praktiskt konstruktion
Beredarens fot är väl tilltagen, vilket möjliggör dold rörinstallation. Isoleringen består av freonfri, formgjuten polystyren (EPS) för bästa värmeisolering. Rördragning kan ske såväl från golv som från tak. Även fördelningsrör kan monteras i foten
Komplett ventilutrustning ingår
Försedd med en komplett ventilutrustning, bestående av blandningsventil, avstängnings-/backventil samt säkerhetsventil med avtappningsfunktion.
Egenskaper
Generellt
- Märke: NIBE
- Serie: Compact
- Produkttyp: Varmvattenberedare
- Modell: ER57-200 STEATIT
- Garanti: 3 års materialgaranti och 3 års installationsgaranti vid köp av installation.
Varmvattenberedare
- Varmvattenberedare volym: 185 l
- Kapacitet varmvatten 40°C: 369 l
- Temperatur varmvatten (Max.): 80 °C
- Energiklass tappvatten: C
- Tapprofil: XL
- Förbrukning: 4349 kWh/år
- Tillåtet driftstryck VVB (Max. / Min.): 10 / 1 bar
Enhet
- Vikt: 95 kg
- Dimensioner höjd: 1310 mm
- Dimensioner bredd: 600 mm
- Dimensioner djup: 620 mm
- Reshöjd: 1470 mm
- Ljudtrycksnivå: 15 dB(a)
- Korrosionsskydd: Koppar
El
- Strömförsörjning: 2-fas, 400, 50 Ø, V, Hz
- Elpatron: 2,2 kW
- Skyddsklass: IP 24
Till Tekniker
- Anslutning tappvatten: 22 mm Cu
Vattenmagasinet har en volym på 185 liter och består av en stålbehållare med invändigt korrosionsskydd av koppar. Den kopparfodrade elvarmvattenberedaren med steatitelpatron passar för installation i exempelvis tvättstuga eller kök i områden med kalkhaltiga vatten.
Praktiskt konstruktion
Beredarens fot är väl tilltagen, vilket möjliggör dold rörinstallation. Isoleringen består av freonfri, formgjuten polystyren (EPS) för bästa värmeisolering. Rördragning kan ske såväl från golv som från tak. Även fördelningsrör kan monteras i foten
Komplett ventilutrustning ingår
Försedd med en komplett ventilutrustning, bestående av blandningsventil, avstängnings-/backventil samt säkerhetsventil med avtappningsfunktion.
Egenskaper
Generellt
- Märke: NIBE
- Serie: Compact
- Produkttyp: Varmvattenberedare
- Modell: ER57-200 STEATIT
- Garanti: 3 års materialgaranti och 3 års installationsgaranti vid köp av installation.
Varmvattenberedare
- Varmvattenberedare volym: 185 l
- Kapacitet varmvatten 40°C: 369 l
- Temperatur varmvatten (Max.): 80 °C
- Energiklass tappvatten: C
- Tapprofil: XL
- Förbrukning: 4349 kWh/år
- Tillåtet driftstryck VVB (Max. / Min.): 10 / 1 bar
Enhet
- Vikt: 95 kg
- Dimensioner höjd: 1310 mm
- Dimensioner bredd: 600 mm
- Dimensioner djup: 620 mm
- Reshöjd: 1470 mm
- Ljudtrycksnivå: 15 dB(a)
- Korrosionsskydd: Koppar
El
- Strömförsörjning: 2-fas, 400, 50 Ø, V, Hz
- Elpatron: 2,2 kW
- Skyddsklass: IP 24
Till Tekniker
- Anslutning tappvatten: 22 mm Cu
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nibe |
| Art.Nr. | 6933445 |
| Serie | Compact |
| Korrosionsskydd | Koppar |
| Volym | 185 l |
| IP-Klassning | IP24 |
| Typ | Varmvattenberedare |
| Modell | ER57-200 STEATIT |
| Bredd | 600 mm |
| Anslutning | 22 mm |
| Anslutning El | 2-fas |
| Anslutning Vatten | 22 Cu |
| Deklarerad belastningsprofil | XL |
| Deklarerad Tapprofil | XL |
| Utförande | Golvstående |
| Energieffektivitet | C |
| Energieffektivitet Vattenburen Värme | C A |
| Kapacitet Varmvatten 40 °C | 369 l |
| Tillverkarens Art.Nr. | 084022 |
| Energiförbrukning Uppvärmning | 4349 kWh/år |
| Ljudnivå | 15 dBa |
| Temperatur | 80 °C |
| Spänning | 400 V |
| Tillverkargaranti | 3 år |
| Bullernivå | 15 dBa dB(A) |
| Effekt | 2,2 kW |
| Effekt/prestanda | 2,2 kW |
| Energiförbrukning | 4349 kWh/år |
| Resningshöjd | 1470 mm |
| Vikt | 95 kg |
| RSK-nr | 6933445 |
| EAN-nr | 7331421333433 |
