Kap- och Gersåg Makita LH1040F
7 099 kr
Se priset!
SågbordSågbord Makita DEAWST05
4 562 kr
LH1040F
7 099 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Liten och smidig klyv-, kap- och gersåg som har ett robust sågbord i aluminium. Sågen har ett stort användningsområde och är utrustad med en säkerhetsfunktion som gör att den inte startar om strömbrytaren är på när sladden kopplas in.
Varumärke
MakitaBeskrivning
Liten och smidig klyv-, kap- och gersåg som har ett robust sågbord i aluminium. Sågen har ett stort användningsområde och är utrustad med en säkerhetsfunktion som gör att den inte startar om strömbrytaren är på när sladden kopplas in.
Teknisk Data
- Varvtal: 0-4800 varv/min
- Dammsugaranslutning: 32/37 mm
- Kontinuerlig ineffekt: 1650 W
- Sågkapacitet vid 90° 93x95/69x130 mm
- Sågkapacitet vid 45° 93x67/69x85 mm
- Sågkapacitet 90° (klyv) 40 mm
- Sågkapacitet 45° (v) 53x95/35x130 mm
- Max gervinkel (v/h) 45/0 °
- Max gerräckvidd (v/h) 45/45 °
- Vibrationsnivå ytslipning: 8,5 m/sec²- Vibrationstolerans: 1,5 m/sec²
- Vikt utan sladd: 13,7 kg
- Sågklinga diameter 260x30, Z60 mm
Information
- Stort användningsområde med en maskin
- Robust sågbord i aluminium
- Säkerhetsfunktionen gör att maskinen inte startar ifall strömbrytaren är i läge på när sladden sätts i
- Effektiv kolborstmotor
- LED-belysning för att ge god sikt på arbetsstycket
- Hylsnyckel
- Anslutningssladd 2,5 m
- Dammpåse
- Parallellanslag 1
- Påskjutare
- Varvtal: 0-4800 varv/min
- Dammsugaranslutning: 32/37 mm
- Kontinuerlig ineffekt: 1650 W
- Sågkapacitet vid 90° 93x95/69x130 mm
- Sågkapacitet vid 45° 93x67/69x85 mm
- Sågkapacitet 90° (klyv) 40 mm
- Sågkapacitet 45° (v) 53x95/35x130 mm
- Max gervinkel (v/h) 45/0 °
- Max gerräckvidd (v/h) 45/45 °
- Vibrationsnivå ytslipning: 8,5 m/sec²- Vibrationstolerans: 1,5 m/sec²
- Vikt utan sladd: 13,7 kg
- Sågklinga diameter 260x30, Z60 mm
Information
- Stort användningsområde med en maskin
- Robust sågbord i aluminium
- Säkerhetsfunktionen gör att maskinen inte startar ifall strömbrytaren är i läge på när sladden sätts i
- Effektiv kolborstmotor
- LED-belysning för att ge god sikt på arbetsstycket
- Hylsnyckel
- Anslutningssladd 2,5 m
- Dammpåse
- Parallellanslag 1
- Påskjutare
Dokument
Recensioner
Fredric LVerifierad köpare
för 7 år sedanToppen maskin Dock tabbade jag mig när jag köpte den och kollade inte kapbredden den tog inte hela bredden på golvskivorna men det löste jag med att kapa 2 ggr men helt perfekt när jag använde kapen att kapa golvet på längden Förutom min oförmåga att kontrollera det jag köpt så är det en fantastisk kap och ger maskin.
+ Raka och snygga snitt
- Svårt att se bilderna i manualen
Egenskaper
| Varumärke | Makita |
| Art.Nr. | 4000029265 |
| Produkttyp | Kap- och Gersåg |
| Driftkälla | El |
| Längd | 530 mm |
| Effekt/prestanda | 1650 W |
| Bredd | 476 mm |
| Höjd | 535 mm |
| Håldiameter | 30 mm |
| Klingdiameter | 260 mm |
| Användningsområde | PRO |
| Tillverkarens Art.Nr. | LH1040F |
| Vibrationsvärde | 2,5 m/s2 |
| Varvtal | 4800 v/min |
| Bullernivå | 3 |
| Ljudnivå | 107 |
| Ljudtrycksnivå Inomhus | 93 |
| EAN-nr | 0088381056984 |


