Mutterdragare Makita LXT DTW190Z 18V utan Batteri
Topptestad
2 080 kr
1 667 krSpara 20 %Kampanj

LXT DTW190Z 18V utan Batteri
1 667 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
MakitaBeskrivning
Makita 18V Mutterdragare DTW190Z, Naken. Mycket lämpligt för M8-M16 bultar. Vridmomentet är 190Nm. Det smala handtaget gör den smidig att använda. LED belysning för att ge god sikt på arbetsstycket. Maskinen har ett skyddssystem som förlänger batteriets livslängd genom att stänga av maskinen när batterinivån blir för låg. Högt vridmoment, 190Nm. Ergonomiskt utformat handtag med gummibeklätt grepp Rotationsomkopplare höger/vänster.
Teknisk data
- Batterityp Li-ion
- Volt 18V
- Verktygsfäste 1/2"
- Obelastad hastighet 0-2300
- Maximal uteffekt: 210 W
- Max vridmoment 190 Nm
- Spänning LTX: Ja
- Kapacitet: standardbult M8-M16
- Kapacitet: höghållfastbult M8-M12
- Antal slag (min-1) 0-3000
- Ljudeffektnivå 105 dB(A)
- Ljudtrycksnivå 94 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå slagåtdragning maxkapacitet: 8,5 m/sec²
- Vibrationstolerans slagåtdragning maxkapacitet: 1,5 m/sec²
- Vikt med batteri 1,4 - 1,8 kg
Teknisk data
- Batterityp Li-ion
- Volt 18V
- Verktygsfäste 1/2"
- Obelastad hastighet 0-2300
- Maximal uteffekt: 210 W
- Max vridmoment 190 Nm
- Spänning LTX: Ja
- Kapacitet: standardbult M8-M16
- Kapacitet: höghållfastbult M8-M12
- Antal slag (min-1) 0-3000
- Ljudeffektnivå 105 dB(A)
- Ljudtrycksnivå 94 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå slagåtdragning maxkapacitet: 8,5 m/sec²
- Vibrationstolerans slagåtdragning maxkapacitet: 1,5 m/sec²
- Vikt med batteri 1,4 - 1,8 kg
Dokument
Recensioner
Anders IVerifierad köpare
för 6 år sedanLika bra som alla andra maskiner från Makita, men just denna fick man inte med en hängbygel vilket var lite konstigt. Nästan dumsnålt. Udda låsfunktion på hylsorna gör att den inte låser så bra.
+ Priset
- Hängbygel
WilhelmVerifierad köpare
för 7 år sedanKan förbättras som t.ex. styrkan på dragaren. Tycker att den är för svag för dess syfte.
Egenskaper
| Varumärke | Makita |
| Art.Nr. | 4000029305 |
| Produkttyp | Mutterdragare |
| Driftkälla | Batteri |
| Spänning | 18 V |
| Längd | 176 mm |
| Version | Utan batteri och laddare |
| Bredd | 79 mm |
| Höjd | 237 mm |
| Användningsområde | PRO |
| Tillverkarens Art.Nr. | DTW190Z |
| Batteriserie | LXT |
| Topptestad | Ja |
| Varvtal | 2300 v/min |
| Vridmoment | 190 Nm |
| Bullernivå | 3 |
| Ljudnivå | 105 |
| Ljudtrycksnivå Inomhus | 94 |
| EAN-nr | 0088381811996 |

