Multiskanner Zircon HD900c OneStep

Beskrivning
- StudScan-läget finner ytterkanter på trä- och metallreglar på upp till 19 mm sökdjup
- DeepScan-läget fördubblar verktygets sökdjup på upp till 38 mm djup
- WireWarning detektering indikerar närvaro av strömförande växelströmsledningar med upp till 51 mm djup i metall- och regelsökningslägena
- Metal Scan-läget detekterar icke-magnetisk metall som kopparrör på upp till 38 mm djup och magnetisk metall som armeringsjärn på upp till 76 mm djup
- AC Scan-läget detekterar strömförande oskärmade växelströmsledningar på upp till 51 mm djup
- ACT (Automatisk korrigeringsteknik) automatiskt korrigerar vanliga fel, som till exempel om sökningen påbörjas över en regel
- ColorTrip display med Target Spotlight indikerar riktning och ytterkant på regeln och tänds upp då mittpunkten på regeln har lokaliserats
- Indikering av lågt batteri för optimal prestanda
- Signalstyrkeindikatorn hjälper till att avgöra om ett objekt ligger djupt eller lågt under ytan
- SpotLite-markören visar en pilformad ljusmarkering på väggen som tydligt pekar ut mittpunkten på en regel
- Halvgenomskinlig bottenplatta samt en upplyst V-formad markeringsskåra ger en exakt markering av regelkanterna
Dokument
Recensioner
Känns inte fullt pålitlig, den ger mer en hint om att det finns en regel eller el i krokarna.
Toppen att den kan detektera så många olika saker !
Köpte den här till min partner i julklapp eftersom den gamla skannern han hade gick sönder. Skannern visar klart och tydligt var reglarna finns, vart center på regeln är samt ger indikationer på metall och elkablar i väggen. Mycket smidig och komfortabel storlek i händerna på en person med stora händer och den är inte tung och otymplig trots storleken. Indikatorskärmen är också klar och tydlig att läsa av, plus att den använder ljudsignaler i tillägg till det som visas på skärmen. Min partner är helnöjd med den.
När man sökte på träreglar så hittade den metallreglar. Så man kan inte lita på den.!!
Mycket osäker funktion på alla områden. Jag kan inte rekommendera denna produkt. Har tidigare köpt annat märke, vilket var lika dåligt.
Har fungerat bra för mina behov.
Funkar bra, enkel att använda
Enkel att använda
Egenskaper
| Varumärke | Zircon |
| Art.Nr. | 69268 |
| Färg | Gul |
| Vikt | 0,227 kg |
| Spänning | 9 V |
| Djup | 40 mm |
| Höjd | 196 mm |
| Mätdjup max | 76 mm |
| Driftkälla | Batteri 9V |
| Serie | OneStep |
| Produkttyp | Multiskanner |
| Användningsområde | DIY |
| Version | Utan batteri |
| Bredd | 82 mm |
| EAN-nr | 4218669269003 |

