Plåtsax Makita LXT DJS161Z 18V utan Batteri
7 530 kr
5 368 krSpara 29 %Kampanj
Förväntas åter i lager 2026-05-12
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Sladdlös 18V plåtsax med en minsta svängradie på 250mm. Plåtsaxen skär remsor med gradfria kanter. Anti-restart funktion mot oavsiktlig start.
Varumärke
MakitaBeskrivning
Sladdlös 18V plåtsax med en minsta svängradie på 250mm. Plåtsaxen skär remsor med gradfria kanter. Anti-restart funktion mot oavsiktlig start.
Teknisk Data
- Antal slag (min-1) 4300
- Minsta inre kurvradie 250 mm
- Minsta yttre kurvradie 254 mm
- Kapacitet Alu. -200N/mm² 2,5 mm
- Kapacitet stål -400N/mm² 1,6 mm
- Kapacitet stål -600N/mm² 1,2 mm
- Ljudtrycksnivå 71 dB(A)
- Batterityp: Li-ion
- Spänning LTX: Ja
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå metall: 13 m/sec²
- Vibrationstolerans metall: 1,5 m/sec²
- Vikt med standardbatteri: 1,8 - 2,2 kg
- Mått (LxBxH) 362 x 78 x 118 mm
- Skyddssystem för batteri
- Antal slag (min-1) 4300
- Minsta inre kurvradie 250 mm
- Minsta yttre kurvradie 254 mm
- Kapacitet Alu. -200N/mm² 2,5 mm
- Kapacitet stål -400N/mm² 1,6 mm
- Kapacitet stål -600N/mm² 1,2 mm
- Ljudtrycksnivå 71 dB(A)
- Batterityp: Li-ion
- Spänning LTX: Ja
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå metall: 13 m/sec²
- Vibrationstolerans metall: 1,5 m/sec²
- Vikt med standardbatteri: 1,8 - 2,2 kg
- Mått (LxBxH) 362 x 78 x 118 mm
- Skyddssystem för batteri
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Makita |
| Art.Nr. | 4000029326 |
| Längd | 362 mm |
| Användningsområde | PRO |
| Produkttyp | Plåtsax |
| Driftkälla | Batteri |
| Höjd | 118 mm |
| Bredd | 78 mm |
| Version | Utan batteri och laddare |
| Spänning | 18 V |
| Tillverkarens Art.Nr. | DJS161Z |
| Batteriserie | LXT |
| Bullernivå | 3 |
| Ljudtrycksnivå Inomhus | 71 |
| EAN-nr | 0088381672078 |
