Dieselkanon Tiger King TK-50K
5 599 kr

TK-50K
5 599 kr
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dieselkanon utan skorsten med inbyggd rumstermostart. Förbränningskammare i rostfritt stål med automatisk kylning. Fotosensor för kontroll av lågan och automatisk brännarkontroll. Säkerhetstermostat och regleringsutrustning, levereras med hjulsats. Idealisk dieslekanon för torkning på byggplatser samt till uppvärmning av välventilerad utrymmen.
Varumärke
Tiger KingBeskrivning
Dieselkanon utan skorsten med inbyggd rumstermostart. Förbränningskammare i rostfritt stål med automatisk kylning. Fotosensor för kontroll av lågan och automatisk brännarkontroll. Säkerhetstermostat och regleringsutrustning, levereras med hjulsats. Idealisk dieslekanon för torkning på byggplatser samt till uppvärmning av välventilerad utrymmen.
Tekniska data
- Spänning: 230 V, 185 W
- Värmekapacitet: 50 kW, 44050 kCal/h, 176250 BTU/h
- Bränsleförbrukning: 5 l/h
- Tankvolym: 50 liter
- Diameter luftutblås: 200 mm
- Mått (lxbxh): 1050x440x545 mm
- Vikt: 27,8 kg
- Spänning: 230 V, 185 W
- Värmekapacitet: 50 kW, 44050 kCal/h, 176250 BTU/h
- Bränsleförbrukning: 5 l/h
- Tankvolym: 50 liter
- Diameter luftutblås: 200 mm
- Mått (lxbxh): 1050x440x545 mm
- Vikt: 27,8 kg
Egenskaper
| Varumärke | Tiger King |
| Art.Nr. | 4000015439 |
| Spänning | 230 V |
| Höjd | 545 mm |
| Längd | 1050 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | TK-50K |
| Effekt/prestanda | 185 W |
| Driftkälla | Diesel |
| Typ | Dieselkanon |
| Vikt | 27,8 kg |
| Bredd | 440 mm |
| Tankvolym | 50 l |
| Effekt | 185 W |
| EAN-nr | 7340198512811 |





