Dieselkanon Tiger King TK-55ID med Skorsten
7 999 kr
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

TK-55ID är en mobil dieselkanon med skorsten som drivs på dieselolja. Förbränningskammare i rostfritt stål med automatisk kylning och värmeväxlare för separering av avgaser och varmluft. Fotosensor för kontroll av lågan och automatisk brännarkontroll. Säkerhetstermostat och reglerutrustning, utrustad med inbyggd rumstermostart. Idealisk för torkning på byggplatser samt till uppvärmning av fastigheter, lager, verkstäder, garage, industribyggnader, tillskottsvärme till torkar m.m.
Varumärke
Tiger KingBeskrivning
TK-55ID är en mobil dieselkanon med skorsten som drivs på dieselolja. Förbränningskammare i rostfritt stål med automatisk kylning och värmeväxlare för separering av avgaser och varmluft. Fotosensor för kontroll av lågan och automatisk brännarkontroll. Säkerhetstermostat och reglerutrustning, utrustad med inbyggd rumstermostart. Idealisk för torkning på byggplatser samt till uppvärmning av fastigheter, lager, verkstäder, garage, industribyggnader, tillskottsvärme till torkar m.m.
Tekniska data
- Spänning: 230 V, 226 W
- Värmekapacitet: 15 kW, 17500 kCal/h, 60000 BTU/h
- Bränsleförbrukning: 1,55 l/h
- Avgasrör: 150 mm
- Tankvolym: 40 liter
- Mått (lxbxh): 985x440x550 mm
- Vikt: 31 kg
- Spänning: 230 V, 226 W
- Värmekapacitet: 15 kW, 17500 kCal/h, 60000 BTU/h
- Bränsleförbrukning: 1,55 l/h
- Avgasrör: 150 mm
- Tankvolym: 40 liter
- Mått (lxbxh): 985x440x550 mm
- Vikt: 31 kg
Egenskaper
| Varumärke | Tiger King |
| Art.Nr. | 4000016455 |
| Spänning | 230 V |
| Höjd | 550 mm |
| Längd | 985 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | TK-55ID |
| Effekt/prestanda | 226 W |
| Driftkälla | Diesel |
| Produkttyp | Dieselkanon |
| Vikt | 31 kg |
| Bredd | 440 mm |
| Tankvolym | 40 l |
| EAN-nr | 7340198512880 |





