Golvbrunnsvattenlås Purus NOOD Flexi
Rek. pris 919 kr
699 kr
Se priset!

NOOD Flexi
699 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Purus golvbrunnsvattenlås i modell Flexi NOOD är ett mekaniskt luktstopp. Det betyder att den fjäderbelastade skålen inuti är sluten när det inte finns någon vattentillförsel, vilket hindrar risk för att det sprids dålig lukt även om vattenlåset torkar ut när brunnen står oanvänd i någon tidsperiod. Därför är detta väldigt smidigt att installera i miljöer som används oregelbundet, såsom fritidshus. Flexi NOOD har ett trådhandtag i stål och är lätt att lyfta upp ur golvbrunnen när det är dags för normal rengöring. För Ø130 mm golvbrunnar
Varumärke
PurusBeskrivning
Purus golvbrunnsvattenlås i modell Flexi NOOD är ett mekaniskt luktstopp. Det betyder att den fjäderbelastade skålen inuti är sluten när det inte finns någon vattentillförsel, vilket hindrar risk för att det sprids dålig lukt även om vattenlåset torkar ut när brunnen står oanvänd i någon tidsperiod. Därför är detta väldigt smidigt att installera i miljöer som används oregelbundet, såsom fritidshus. Flexi NOOD har ett trådhandtag i stål och är lätt att lyfta upp ur golvbrunnen när det är dags för normal rengöring. För Ø130 mm golvbrunnar
Recensioner
Björn SVerifierad köpare
för 2 år sedanMåtten var undermåligt angivna för den oinvigde. Om måttet avsåg brunnens ytterdiameter eller artikelns! Specifikationer måste innehålla samtliga mått. Artikelns och produkten för vilken den hör till. Denna var således för liten för att passa i en standardgolvbrunn i tex badrum eller tvättstuga eller golvsil som den heter. En måttangiven ritning hade varit bra om det fanns under specifikationer.
Egenskaper
| Varumärke | Purus |
| Art.Nr. | 7138414 |
| Färg | Vit |
| Anslutning | Ø130 mm |
| Material | PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Produkttyp | Vattenlås |
| Djup | 102 mm |
| Höjd | 80 mm |
| Vikt | 0,15 kg |
| Bredd | 102 mm |
| RSK-nr | 7138414 |
| EAN-nr | 7394000231407 |
