Vägglampa Ifö Electric Lampett 40W IP55
Rek. pris 759 kr
619 kr
Se priset!

Lampett 40W IP55
619 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-4 veckor.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
Ifö ElectricBeskrivning
Vägglampa Electric Lampett från Ifö, finns även i bastu-utförande.
Det sägs att bra design är tidlös. Få ting stämmer bättre in på detta talesätt än just Sigvard Bernadottes badrumsarmaturer som han ritade redan i mitten av 1960-talet. Nu drygt 40 år senare är modellerna forfarande storsäljare. I dagens utbud av badrumsbelysningar står sig Bernadottelampetterna bra. Det är konsterat att det bästa ljuset i ett badrum får man om belysningen placeras vid spegeln och helst då en armatur med glödljus. Bernadottelampetterna är designade för just en sådan placering.
Recensioner
Cecilia AVerifierad köpare
för 1 år sedanSedan jag första gången såg den här lilla fina lampan ville jag ha den. Nu blev det möjligt i en badrumsrenovering i min stuga. Jag har två vid spegeln och älskar dem. Ett glas var trasigt vid leverans och det tog lite tid att få ett nytt men med det nya glaset på plats är jag så nöjd. Fint ljus, bra IP klass. Klassisk modell.
+ Materialen och formen - porslin och glas
- Inget
Egenskaper
| Varumärke | Ifö Electric |
| Art.Nr. | 7510310 |
| Färg | Vit |
| Sockel | E14 |
| Effekt | 40 W |
| IP-Klassning | IP55 |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 90 mm |
| Diameter | 74 mm |
| Höjd | 167 mm |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Tillverkarens Art.Nr. | 6081-900-10/6113 |
| Material | Porslin/glas |
| Effekt/prestanda | 40 W |
| Serie | Classic |
| Typ | Vägglampa |
| Bredd | 74 mm |
| Sensor | Nej |
| EAN-nr | 7312906081209 |


