Downlight Hide-a-lite Optic L Quick ISO
Rek. pris 1 068 kr
fr.679 kr
fr.542 krFrån 10 %Kampanj
Välj variant

Optic L Quick ISO
542 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Downlight Hide-a-lite Optic L Quick ISO är en lågbyggande, effektiv och tiltbar downlight, anpassad för montage i glespanel 28mm och godkänd för montage direkt mot isolering. Modern LED- och reflektorteknik ger högt ljusutbyte med distinkt och väl avbländad ljusbild med mycket god färgåtergivning, Ra>95. En lättinstallerad IP44-armatur, komplett med fasdimringsbart drivdon, 3-polig snabbplint för vidarekoppling samt dragavlastning för kabel eller flexslang 16 mm. Dimbar med de vanligaste dimrarna på marknaden.
Varumärke
Hide-a-liteBeskrivning
Downlight Hide-a-lite Optic L Quick ISO är en lågbyggande, effektiv och tiltbar downlight, anpassad för montage i glespanel 28mm och godkänd för montage direkt mot isolering. Modern LED- och reflektorteknik ger högt ljusutbyte med distinkt och väl avbländad ljusbild med mycket god färgåtergivning, Ra>95. En lättinstallerad IP44-armatur, komplett med fasdimringsbart drivdon, 3-polig snabbplint för vidarekoppling samt dragavlastning för kabel eller flexslang 16 mm. Dimbar med de vanligaste dimrarna på marknaden.
Recensioner
Andreas BVerifierad köpare
för 4 år sedanMycket bra produkt, startar även på lägsta dimmer läget. Enda minus är att led:n sitter precis för djupt i armaturen så det bildas tydlig linje på väggen.
Egenskaper
| Varumärke | Hide-a-lite |
| Färg | Svart, Vit |
| Effekt/prestanda | 7,5 W |
| IP-Klassning | IP44 |
| Spänning | 230 V |
| Diameter | 95 mm |
| Energieffektivitet | A+ |
| Höjd | 41 mm |
| Håltagningsmått | 83-85 mm |
| Ljusspridningsvinkel | 36 ° |
| Ljuskälla | LED |
| Ingår Ljuskälla | Ja |
| Material | Aluminium |
| Inbyggnadsdjup | 38 mm |
| Serie | Optic |
| Antal Ljuskällor | 1 st |
| Produkttyp | Downlight |
| Vikt | 0,26 kg |
| Dimbar | Ja |
| Ljustemperatur | 2000-2700, 2700, 3000, 4000 K |
