LED-Spot Hafa Krom 55mm Infälld med Transformator

Krom 55mm Infälld med Transformator

Beskrivning
- Transformator för LED-belysning
- Total effekt: 15 W
- Upp till 3 st lampor kan anslutas till transformatorn
5 års garanti
Hafa erbjuder 5 års garanti på denna produkt mot fabrikations- och materialfel. Produkterna utvecklas i Sverige med högsta fokus på kvalitet och hållbarhet över tid så att du kan känna dig trygg i ditt val. Läs mer här https://www.bygghemma.se/medias/hafa/garanti_hafa_5ar_low.pdf
Fördelar: LED-Spot Hafa Krom 55mm Infälld med Transformator
- Energisnål med lång livslängd
- Möjliggör anslutning av upp till 3 lampor
- 5 års garanti mot fabrikations- och materialfel
Recensioner
Resultatet efter montaget ger det betyget
Den passade perfekt
Fungerade utmärkt att byta ut motsvarande halogenlampor på 2*20 Watt i ett badrumsskåp.
Verkar vara väldigt bra kvalitet. Tunga o gedigna i metall så bra kylning. Perfekt passform till mitt Hafa badrumsskåp där dom gamla i plast hade blivit porösa o söndriga p.g.a värmen av halogenlamporna. Väldigt bra ljus o bra transformator med flera snabbkopplingar om man skulle ha fler. Kostar lite såklart
Bra spottar, men man kan inte köpa extra två lampor. Synd att inte andra led passar in i kontakten.
Perfekt ersättare till Hafa badrumsskåpsbelysning.
Ett lysande köp! Standardmått som gjorde det enkelt att byta ut den gamla belysningen i Hafabadrumsskåpet. Undrade först om de nya ledspottarna skulle duga jämför med de gamla halogenspottarna med tanke på den varma belysning. Jag är mycket nöjd även om ljuset numera inte är fullt ut lika varmt. Ger mycket bra ljus till ungefär en fjärdedels elkostnad. Ny transformator ingick till de två ledspottarna (det ska tydligen till en annan transformator till ledspottarna än det var till halogenspottarna).
Det var så enkelt
Köpte denna för att byta ut befintlig (trasig) halogenbelysning i ett äldre HAFA-skåp, vilket blev perfekt! Snabbt och enkelt fixat och allt passade perfekt!
Egenskaper
| Varumärke | HAFA |
| Art.Nr. | 1559999 |
| Färg | Krom |
| Effekt | 15 W |
| IP-Klassning | IP44 |
| Montering | Infälld |
| Anslutning | Snabbplint |
| Spänning | 230 V |
| Utförande | Spotlight |
| Ljuskälla | LED |
| Ljustemperatur | 3000 K |
| Ingår Ljuskälla | Ja, LED |
| Material | Aluminium |
| Effekt/prestanda | 15 W |
| Typ | LED-spot |
| Bredd | 55 mm |
| Garanti | 5 år |
| Ljussken | Normalvit |
| Belysning | LED |
| EAN-nr | 7330027091457 |

