Stänkskyddsskiva Fibo White Slate 4091-M99 SL
Pris/frp 5 121:-
1 718 kr/m²
White Slate 4091-M99 SL
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Fibo stänkskyddsskivor är en enkel och smart lösning för att skydda väggen bakom köksbänkarna mot matlagningsstänk. Det är dessutom det snabbaste sättet att renovera ditt kök och sätta din personliga prägel på det. Kvaliteten är den samma som i Fibos välbekanta våtrumsskivor. Den släta och hållbara ytan tål både vattenstänk, temperatursvängningar och är lätta att hålla rena. Skivorna monteras direkt på regelverk eller befintlig skruvfastvägg. Du kan använda Fibo bakom vanliga elspisar och induktionshällar som inte släpper mer än 80°C mot bakväggen. Har du däremot en gasspis ska du inte använda Fibo utan att ha ett flamsäkert material bakom. Följ den enkla monteringsanvisningen och du får ett fantastiskt resultat som du får mycket glädje av!
Varumärke
FiboBeskrivning
Fibo stänkskyddsskivor är en enkel och smart lösning för att skydda väggen bakom köksbänkarna mot matlagningsstänk. Det är dessutom det snabbaste sättet att renovera ditt kök och sätta din personliga prägel på det. Kvaliteten är den samma som i Fibos välbekanta våtrumsskivor. Den släta och hållbara ytan tål både vattenstänk, temperatursvängningar och är lätta att hålla rena. Skivorna monteras direkt på regelverk eller befintlig skruvfastvägg. Du kan använda Fibo bakom vanliga elspisar och induktionshällar som inte släpper mer än 80°C mot bakväggen. Har du däremot en gasspis ska du inte använda Fibo utan att ha ett flamsäkert material bakom. Följ den enkla monteringsanvisningen och du får ett fantastiskt resultat som du får mycket glädje av!
OBS! Kom ihåg att köpa passande lister, monteringsskruv och fogmassa.Övrigt- Enkel montering- Lättskött och underhållsfri- Tål vattenstänk och temperaturväxlingar- Testad och godkänd ETA/CE märkning i enlighet med Boverkets Byggregler BBR
Skivorna anpassade för utrymmet mellan bänk och skåp i köket. Skivorna har en stark yta av högtryckslaminat som tål både vattenstänk och temperaturer upp till max 150 °C. Skivorna är dessutom enkla att torka av och hålla rena.
Skivorna anpassade för utrymmet mellan bänk och skåp i köket. Skivorna har en stark yta av högtryckslaminat som tål både vattenstänk och temperaturer upp till max 150 °C. Skivorna är dessutom enkla att torka av och hålla rena.
Dokument
Recensioner
Peter LVerifierad köpare
för 1 år sedanÖverlägset alternativ till kakel. Vi stod mellan valet av fibo köksskivor och att riva och sätta upp nytt kakel. vi valde fibo. Det var helt rätt val. Vi satte upp skivorna, enigt anvisning direkt på kaklet, använde bara fibos produkter för att klistra, täta och fibos metallister, allt gick på en dag. köpte skivor i både 58 cm (ovan diskbänk) och 240 cm (ovan spis) längder.
+ mycket lätt att sätta upp
Egenskaper
| Varumärke | Fibo |
| Art.Nr. | 434091991 |
| Färg | White Slate |
| Längd | 2400 mm |
| Material | Björkplywood med högtryckslaminat |
| Bredd | 620 mm |
| Kollektion | Stänkskyddsskiva Fibo - Långa skivor |
| Utförande | Väggskiva |
| Imitation | Cement |
| Fog | Aqualock Foglås |
| Serie | Fibo Kitchenboard |
| Ljuddämpning | Nej |
| Yta | Slate |
| Antal | 2,976 m2/frp |
| Antal | 2 st/frp |
| Tjocklek | 11 mm |
| EAN-nr | 7039490507167 |

