Persisk Vintagematta D-sign Handknuten 750701
2 112 kr

Handknuten 750701
2 112 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
D-signBeskrivning
Persisk Vintagematta som är handknuten och gjord av Ull.
Vintage
Vintage-mattor med retro-stil tillverkas av äldre handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Våra vintage-mattor är inköpta på den iranska landsbygden där de solblekts, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska orientaliska mattor och modern färgskala vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Varp: Garn
- Lugg: Ull
- Knuttäthet: 90028
Vintage-mattor med retro-stil tillverkas av äldre handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Våra vintage-mattor är inköpta på den iranska landsbygden där de solblekts, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska orientaliska mattor och modern färgskala vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Varp: Garn
- Lugg: Ull
- Knuttäthet: 90028
Egenskaper
| Varumärke | D-sign |
| Art.Nr. | 750701 |
| Färg | Grå |
| Bredd | 100 cm |
| Längd | 156 cm |
| Material | Ull |
| Typ | Persisk matta |
| Form | Rektangulär |
| Tjocklek | 0,8 cm |
| Mått | 156x100 cm |

