Ugn Smeg SF6381X
14 995 kr
Teleskopskenor för ugnTeleskopskenor Smeg GTP för Ugn
649 kr
SF6381X
14 995 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-14
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ugn Smeg SF6381X är en snygg och praktisk elektrisk enkelugn till ditt hem. Smeg Classic SF6381X tillhör den populära serien Classic.
Varumärke
SmegBeskrivning
Ugn Smeg SF6381X är en snygg och praktisk elektrisk enkelugn till ditt hem. Smeg Classic SF6381X tillhör den populära serien Classic.
Funktioner
- Kategori: Ugn
- Matlagningsmetod: Ventilerad
- Elanslutning: Elektrisk
Estetisk linje
- Färg: Rostfritt stål
- Finish: Anti fingerprint
- Estetik: Classic
- Typ av rostfritt stål: Borstad
- Material: Rostfritt stål
- Typ av glas: Eclipse
- Dörrtyp: Med 2 horisontella band
- Handtag: Classic
- Färg på handtag: Rostfritt stål
Kommandon
- Typ av kontroll: Vred
- Antal kontroller: 3
- Kontrollvred: Classic
- Färg på kontroller: Rostfritt stål liknande
Program/funktioner
- Antal tillagningsfunktioner: 6
- Över och undervärme: Ja
- Ventilerad: Ja
- Eco: Ja
- Stor grill: Ja
- Fläkt + grill (stor): Ja
- Fläktassisterad undervärme: Ja
Alternativ
- Timer: Elektromekanisk
- Alternativ för tidsprogrammering: Automatiskt tillagningsslut
- Ljudsignal vid tillagningsslut: Ja
Teknisk specifikation
- Ugnskontroll: Elektromekanisk
- Temperaturkontroll: Elektromekanisk
- Minimum temperatur: 50 °C
- Maximum temperatur: 250 °C
- Material ugnsutrymme: Ever Clean emalj
- Antal hyllplan: 5
- Typ av ugnsstegar: Ramar i metall
- Dubbel fläkt: 1
- Antal lampor: 1
- Typ av lampa: Halogenlampor
- Effekt lampa: 40 W
- Lucka: Kontrollerad temperatur
- Avtagbar lucka: Ja
- Innerlucka i helglas: Ja
- Avtagbar innerlucka: Ja
- Totalt antal glas i luckan: 3
- Antal värmereflekterande glas i luckan: 2
- Skyddstermostat: Ja
- Kylsystem: Tangential
- Effekt nedre värmeelement: 1200 W
- Effekt övre värmeelement: 1000 W
- Effekt Grillelement: 1700 W
- Effekt stora grillelementet: 2700 W
Inkluderade tillbehör
- Galler med bakre stopp: 1
- Djup emaljerad plåt (40 mm): 1
- Kategori: Ugn
- Matlagningsmetod: Ventilerad
- Elanslutning: Elektrisk
Estetisk linje
- Färg: Rostfritt stål
- Finish: Anti fingerprint
- Estetik: Classic
- Typ av rostfritt stål: Borstad
- Material: Rostfritt stål
- Typ av glas: Eclipse
- Dörrtyp: Med 2 horisontella band
- Handtag: Classic
- Färg på handtag: Rostfritt stål
Kommandon
- Typ av kontroll: Vred
- Antal kontroller: 3
- Kontrollvred: Classic
- Färg på kontroller: Rostfritt stål liknande
Program/funktioner
- Antal tillagningsfunktioner: 6
- Över och undervärme: Ja
- Ventilerad: Ja
- Eco: Ja
- Stor grill: Ja
- Fläkt + grill (stor): Ja
- Fläktassisterad undervärme: Ja
Alternativ
- Timer: Elektromekanisk
- Alternativ för tidsprogrammering: Automatiskt tillagningsslut
- Ljudsignal vid tillagningsslut: Ja
Teknisk specifikation
- Ugnskontroll: Elektromekanisk
- Temperaturkontroll: Elektromekanisk
- Minimum temperatur: 50 °C
- Maximum temperatur: 250 °C
- Material ugnsutrymme: Ever Clean emalj
- Antal hyllplan: 5
- Typ av ugnsstegar: Ramar i metall
- Dubbel fläkt: 1
- Antal lampor: 1
- Typ av lampa: Halogenlampor
- Effekt lampa: 40 W
- Lucka: Kontrollerad temperatur
- Avtagbar lucka: Ja
- Innerlucka i helglas: Ja
- Avtagbar innerlucka: Ja
- Totalt antal glas i luckan: 3
- Antal värmereflekterande glas i luckan: 2
- Skyddstermostat: Ja
- Kylsystem: Tangential
- Effekt nedre värmeelement: 1200 W
- Effekt övre värmeelement: 1000 W
- Effekt Grillelement: 1700 W
- Effekt stora grillelementet: 2700 W
Inkluderade tillbehör
- Galler med bakre stopp: 1
- Djup emaljerad plåt (40 mm): 1
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Smeg |
| Art.Nr. | 42426 |
| Färg | Rostfritt Stål |
| Bredd | 597 mm |
| Höjd | 592 mm |
| Djup | 548 mm |
| Volym | 70 l |
| Energieffektivitet | A |
| Varmluft | Nej |
| Grill | Ja |
| Stektermometer | Nej |
| Pyrolytisk Rengöring | Nej |
| Timerfunktion | Ja |
| Automatisk Avfrostning | Nej |
| Serie | Classic |
| Display | Nej |
| Belysning | Ja |
| Antal Program | 0 |
| Effekt/prestanda | 3000 W |
| Spänning | 240 V |
| Vikt | 33,5 kg |
| Ugnsrengöring | Ever clean |
| Produkttyp | Inbyggnadsugn |
| Utförande | Inbyggnad |
| Energiförbrukning för konventionell ugn | 1,15 kWh |
| Energiförbrukning för varmluftsugn | 0,8 kWh |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Ljuskälla | Halogenlampor |
| Tillverkarens Art.Nr. | SF6381X |
| Hyllor | 5 |
| Yta | Fingeravtryckssäker |
| Djup Nischmått | 560 mm |
| Höjd Nischmått | 585 mm |
| Låsbar | Nej |
| WiFi | Nej |
| Bredd Nischmått | 564 mm |
| EAN-nr | 8017709195762 |




