Köksfläkt Franke Alliance Tender 724-10 Lägenhet
Rek. pris 12 092 kr
fr.7 719 kr
Se priset!
Välj variant

Alliance Tender 724-10 Lägenhet
7 719 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tender Alliance har en klassisk design och är anpassad för de som bor i lägenhet med gemensam centralfläkt. Alliancefläkten har mycket att erbjuda så som LED-belysning av hög kvalitet.
Varumärke
FrankeBeskrivning
Tender Alliance har en klassisk design och är anpassad för de som bor i lägenhet med gemensam centralfläkt. Alliancefläkten har mycket att erbjuda så som LED-belysning av hög kvalitet.
Easy CleanRengöring av fläkten handlar för de flesta bara om filtret. Har du en köksfläkt med Easy Clean gäller det även motorpaketet som du enkelt lossar och kan plocka ned. Med enkla handgrepp tar man lös fläkthjul och skyddsgaller som därefter diskas för hand eller i diskmaskin och motorpaketet torkas med fuktig trasa.
Tack vare Easy Clean kan du hålla fläkten ren år efter år. Bibehållet luftflöde och minskad brandrisk får du på köpet. Filtren av metalltråd kan lätt avlägsnas och diskas för hand eller i maskin. Alliance är en unik produkt som kopplas ihop med befintligt ventilationssystem.
Vid installation i flerfamiljshus ser man ofta en energibesparingeftersom Alliancen möjliggör att man kan sänka systemtrycket. Centralfläktenbör vara tryckstyrd. Kanaldragning och risk för luktöverföring börockså utredas av någon ventilationskunnig. Viktigt att också se över atttilluften är tillräcklig. Det inbyggda timerstyrda spjället möjliggörinjustering av både grund- och forceringsflöde.Den har en egen motor med tre hastigheter som ökar luftflödetvid matlagning.
OBS! Installera ej lägenhetsalliance utan fastighetsägarens medgivande.
Tack vare Easy Clean kan du hålla fläkten ren år efter år. Bibehållet luftflöde och minskad brandrisk får du på köpet. Filtren av metalltråd kan lätt avlägsnas och diskas för hand eller i maskin. Alliance är en unik produkt som kopplas ihop med befintligt ventilationssystem.
Vid installation i flerfamiljshus ser man ofta en energibesparingeftersom Alliancen möjliggör att man kan sänka systemtrycket. Centralfläktenbör vara tryckstyrd. Kanaldragning och risk för luktöverföring börockså utredas av någon ventilationskunnig. Viktigt att också se över atttilluften är tillräcklig. Det inbyggda timerstyrda spjället möjliggörinjustering av både grund- och forceringsflöde.Den har en egen motor med tre hastigheter som ökar luftflödetvid matlagning.
OBS! Installera ej lägenhetsalliance utan fastighetsägarens medgivande.
Dokument
Recensioner
EmilVerifierad köpare
för 1 månad sedanFläkten ser jättefin ut men det är väldig komplicerat att montera. Jag fortfarande inte monterat hela och manualen hjälper inte mycket. Fläkten är svag på nivå 1 och 2 jämför med en enklare fläkt jag hade tidigare. Bara på nivå 3 är lite stark.
Hans MVerifierad köpare
för 4 år sedanTyst. Enkel montage
Lise-Lotte DVerifierad köpare
för 4 år sedanProdukten uppfyllde krav och förväntan.
Ewa PVerifierad köpare
för 4 år sedanBra ljus, bra ljudnivå och stänger av sig själv efter en timme
Kent JVerifierad köpare
för 4 år sedanFläkten passade inte i mitt kök, gick inte att ansluta för att avståndet från undersidan av köksskåpet till utgången av ventilationskanalen i väggen var mindre än vad köksfläkten krävde.
Magnus KVerifierad köpare
för 4 år sedanSnygg och passar så bra i vårat kök.
+ Antal hastigheter
- Kan inte säga efter så kort tid
Uno I HVerifierad köpare
för 7 år sedanPassade det behov jag hade i samband med ombyggnaden av ventilationen i vår brf.
+ Rengöringen
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 110.0350.576F |
| Färg | Rostfri, Svart, Vit |
| Bredd | 598, 698 mm |
| Höjd | 1075 mm |
| Djup | 470, 483, 490 mm |
| Energiförbrukning | 47,5 kWh/år |
| Modell | Lägenhet |
| Bullernivå | 60 dB(A) |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | C |
| Serie | Tender |
| Belysning | 2 x 2 W LED |
| Kapacitet | 350 m3/h |
| Antal Hastigheter | 3 |
| Typ | Alliancefläkt |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | E |
| Ljudnivå | 60 dBa |
