Köksfläkt Franke Alliance Tender 724-16 Villa

Alliance Tender 724-16 Villa

Beskrivning
Rengöring av fläkten handlar för de flesta bara om filtret. Har du en köksfläkt med Easy Clean gäller det även motorpaketet som du enkelt lossar och kan plocka ned. Med enkla handgrepp tar man lös fläkthjul och skyddsgaller som därefter diskas för hand eller i diskmaskin och motorpaketet torkas med fuktig trasa. Tack vare denna funktion kan du hålla fläkten ren år efter år. Bibehållet luftflöde och minskad brandrisk får du på köpet.
Alliance - villa
Alliance är en unik produkt som kopplas ihop med befintligt ventilationssystem. Här styr man både villans centralfläkt och Alliancens motor från reglaget på fronten. Möjlighet finns att öka ventilationen i våtutrymmen utan att starta motorn i Alliancen. Det inbyggda spjället möjliggör injustering av grund- och forceringsflöde. Den har en egen motor med tre hastigheter som ökar luftflödet vid matlagning.
Dokument
Recensioner
Precis vad vi letade efter!
Bra och snygg alliance-fläkt som var väldigt lätt att montera!
Smidigt att beställa hos er, fläkten är väldigt lik den som kasserades, trots sin ålder.
Hade tidigare en alliansfläkt från Franke. Det var ett självklart val när vi renoverade köket att köpa en ny fläkt från Franke. Bygghemma.se var mest prisvärd av den modellen då vi skulle köpa den nya fläkten.
Eftersom fläkten är ihopkopplad med husets ventilation låter den hela tiden. Det är som att man kan höra en svag vind innanför kåpan. Så lät inte den förra alliansfläkten vi hade som var inbyggd i ett skåp. Den har ganska dåligt drag på nivå två, det är inte tillräckligt för att ta bort stekos. Men nivå tre låter som en stor industrifläkt så den går inte att använda. Med andra ord gör den inte sitt jobb som köksfläkt alls. Fördel är att den är snygg att titta på. Det är verkligen beklagligt att det inte finns fler frihängande alliansfläktar på marknaden.
Bra fläkt som inte är så högljudd.
Fick fläkten som lovat. Nöjd
Den fungerar jättebra och ser bra ut i mitt kök. Den hade en liten defekt på färgen som jag har reklamerat, vill gärna ha hjälp med å fixa det snabbt och den är jättefin och funkar bra, vill inte returnera. Väntar på svar och få höra hur jag kan fixa felet. I övrigt var Byggshop hittills väldigt kundinriktade och har bra deals. Jag känner förtroende och kommer att välja er framför andra kedjor såsom Elgiganten.
Tyst o snygg
Fin fläkt, bra pris snabb leverans:)
Snygg fungerar som en fläkt ska
Fungerar absolut perfekt.
Den motsvarar i stort sett den gamla fläkten. Är nu installerad och fungerar tillfredsställande.
Tyst o effektivt
Kanon bra fläkt och snygg också .
Det var en av de snyggare Alliancefläktar som jag kunde hitta som fungerade med Fläktwoods centralaggregat. Sedan har Franke varit kanon trevliga och behjälpliga hela vägen.
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 110.0350.661F |
| Färg | Rostfri, Svart |
| Bredd | 598, 698, 898 mm |
| Höjd | 1075 mm |
| Djup | 470, 483, 490 mm |
| Modell | Villa |
| Bullernivå | 60 dB(A) |
| Serie | Tender |
| Belysning | 2 x 2 W LED |
| Kapacitet | 350 m3/h |
| Antal Hastigheter | 3 |
| Typ | Alliancefläkt |
| Ljudnivå | 60 dBa |
