Köksfläkt Siemens LI64MA531
3 344 kr
3 336 krSänkt pris!

LI64MA531
3 336 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-19
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Köksfläkt Siemens LI64MA531 är en kraftfull utdragbar köksfläkt som praktiskt taget blir osynlig tack vare sin placering i överskåpet. Fläkten har dessutom intensivläge som tillfälligt höjer effekten för att avlägsna kraftigt matos och sedan återgår den automatiskt till normalläge.
Varumärke
SiemensBeskrivning
Köksfläkt Siemens LI64MA531 är en kraftfull utdragbar köksfläkt som praktiskt taget blir osynlig tack vare sin placering i överskåpet. Fläkten har dessutom intensivläge som tillfälligt höjer effekten för att avlägsna kraftigt matos och sedan återgår den automatiskt till normalläge.
Övrigt
- För montering i ett 60 cm brett väggskåp
- För frånluft eller kolfilterdrift
- Vid kolfilterdrift behövs ett kolfilterset (extra tilbehör)
- Styrning med knappar (3 hastigheter och intensivläge) med LED-indikator
- Knappar för fläkteffekt och belysning
- Automatisk återgång efter 6 minuter
- Eftergångsautomatik, 10 minuter
- Belysning: 2 st dimbara 1,5W LED-lampor
- Kassett med aluram
- Metallfettfilter, kan maskindiskas
- Diameter kanal Ø 150 mm (Ø 120 följer med)
- Kallrasskydd ingår
iQdrive
För att göra matlagningen ännu mer behaglig så presenterar Siemens denna fläktmotor som har imponerande kraft, samtidigt som den effektivt avlägsnar ånga och matos från ditt kök. Den är väldigt effektiv, men ändå väldigt tystgående.
LED-belysning
De energibesparande LED-lamporna ger dig en optimal belysning och framhäver hela ditt kök.
- För montering i ett 60 cm brett väggskåp
- För frånluft eller kolfilterdrift
- Vid kolfilterdrift behövs ett kolfilterset (extra tilbehör)
- Styrning med knappar (3 hastigheter och intensivläge) med LED-indikator
- Knappar för fläkteffekt och belysning
- Automatisk återgång efter 6 minuter
- Eftergångsautomatik, 10 minuter
- Belysning: 2 st dimbara 1,5W LED-lampor
- Kassett med aluram
- Metallfettfilter, kan maskindiskas
- Diameter kanal Ø 150 mm (Ø 120 följer med)
- Kallrasskydd ingår
iQdrive
För att göra matlagningen ännu mer behaglig så presenterar Siemens denna fläktmotor som har imponerande kraft, samtidigt som den effektivt avlägsnar ånga och matos från ditt kök. Den är väldigt effektiv, men ändå väldigt tystgående.
LED-belysning
De energibesparande LED-lamporna ger dig en optimal belysning och framhäver hela ditt kök.
Dokument
Recensioner
Daniel BVerifierad köpare
för 2 år sedanInväntar återkoppling från er kundtjänst då fläkten suger matos men ånga klarar den inte. Vi får stå med handduk och torka vatten från vägg, spis och 1 m bort från fläkten när vi kokar vatten/soppa. Har mailat er men ännu inte fått återkoppling.
+ Suger matos
- Klarar inte av kokning
Egenskaper
| Varumärke | Siemens |
| Art.Nr. | 53654 |
| Färg | Rostfritt Stål |
| Bredd | 598 mm |
| Höjd | 203 mm |
| Djup | 290 mm |
| Energiförbrukning | 22 kWh/år |
| Bullernivå | 62 dBa |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 62 dB-A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | C |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | A |
| Serie | iQ300 |
| Belysning | 2 x 2W LED |
| Kapacitet | 405 m³/h |
| Spänning | 240 V |
| Produkttyp | Standard Frånluft/Kolfilterfläkt |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Tillverkarens Art.Nr. | LI64MA531 |
| Decibelnivå | 62 dBa |
| EAN-nr | 4242003880098 |









