Äkta Kastanj Omnia Garden Castanea Sativa Högstam
Rek. pris 6 483 kr
5 688 kr
5 059 krSpara 11 %Kampanj
Förväntas åter i lager 2027-03-15
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Äkta kastanj är den som man brukar äta och som kan finnas i vissa mataffärer. Den är mer vanlig nere i Balkan och vi i Sverige är därför inte lika bekanta med den. Vi är mer vana vid hästkastanj som tillhör ett annat släkte (Aesculus).
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Äkta kastanj är den som man brukar äta och som kan finnas i vissa mataffärer. Den är mer vanlig nere i Balkan och vi i Sverige är därför inte lika bekanta med den. Vi är mer vana vid hästkastanj som tillhör ett annat släkte (Aesculus).
I Sverige kan skörden variera då trädet behöver mycket värme för att ge rikligt med kastanjer. Hela trädet inger ett exotiskt uttryck med sina mörkt gröna blad med sågade kanter, hanblommorna med sin crèmevita färg som ger en fin kontrast till de mörka bladen, samt kastanjerna som liknar en ljusgrön sjöborre. Föredrar något fuktiga, mullrika jordar i Soliga lägen. Vackert parkträd som även fungerar i stadsmiljö.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101863 |
| Produkttyp | Äkta Kastanj |
| Färg Blomning | Crèmevita |
| Läge | Soligt, vindskyddat |
| Fullvuxen Höjd | 15-20 m |
| Höjd, fullvuxen | 1500-2000 cm |
| Fullvuxen Bredd | 10-15 m |
| Krukstorlek | Barrot |
| Uppskattad leveranshöjd | 300-400 cm |
| Jordmån | Väldränerad, Mullrik |
| Stamomfång vid leverans | 8-10 cm |
| Zon | 1 |
| Färg Lövverk | Mörkgrön |
| Trivs bäst i | Sol/Skyddat |
| Latinskt Namn | Castanea sativa |
| EAN-nr | 07340208639347 |






