Högstamsträd Omnia Garden Sötkörsbär Fågelbär 300-400 cm
Rek. pris 4 336 kr
3 802 kr
3 379 krSpara 11 %Kampanj

Sötkörsbär Fågelbär 300-400 cm
3 379 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Fågelbär Omnia Garden 300-400 cm är en starkväxande art med vacker stam och underbar vårblommning med enkla, vita blommor. Gula till oftast mörkröda söta goda körsbär. Har en ljus och lätt krona som inte skuggar så mycket. Höstfärgen är orangeröd och har stort prydnadsvärde. Anspråkslöst. Vind- och snötåligt.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Fågelbär Omnia Garden 300-400 cm är en starkväxande art med vacker stam och underbar vårblommning med enkla, vita blommor. Gula till oftast mörkröda söta goda körsbär. Har en ljus och lätt krona som inte skuggar så mycket. Höstfärgen är orangeröd och har stort prydnadsvärde. Anspråkslöst. Vind- och snötåligt.
Bilden visar växten som fullvuxen och etablerad.
Förberedelser
Beroende på hur stort projekt du ska göra förenklar och snabbar du upp själva planteringen om du förebereder en del.
1. Beräkna åtgång och köp hem jord och gödsel så du har det hemma.
2. Gräv groparna/ diket enligt planteringsanvisningarna i förväg.
3. Se till så att du har möjlighet att bevattna hela planteringen. Räcker din trädgårdsslang eller behövs en förlängning inkl. kopplingar? Alternativt kanske du vill lägga Droppslang?
När du fått dina växter
När du fått din leverans är det några saker som är viktiga att tänka på:
1. Packa upp dina plantor omgående ur transport emballaget.
2. Ta fram hinkar och baljor etc. och se till att växterna får vatten.
3. Låt växterna stå och dra vatten i minst ett dygn innan plantering och se till att alla rötter är ordentligt nere i vattnet.
4. Förvara växterna så svalt du kan och utan att solen kommer åt dem.
Plantering ska ske senast tre dygn efter leverans (avisering). Om du inte har möjlighet till detta måste växterna jordslås (d.v.s. grävas ner temporärt). Det går bra att sätta dem ner i ett grunt dike och hälla jord över. Se till att alla rötter är täckta med jord och att jorden är ordentligt fuktig. Vattna regelbundet.
Fördelar: Högstamsträd Omnia Garden Sötkörsbär Fågelbär 300-400 cm
- Starkväxande med underbar vårblommning
- Ljus och lätt krona som inte skuggar mycket
- Vind- och snötålig med stort prydnadsvärde
Förberedelser
Beroende på hur stort projekt du ska göra förenklar och snabbar du upp själva planteringen om du förebereder en del.
1. Beräkna åtgång och köp hem jord och gödsel så du har det hemma.
2. Gräv groparna/ diket enligt planteringsanvisningarna i förväg.
3. Se till så att du har möjlighet att bevattna hela planteringen. Räcker din trädgårdsslang eller behövs en förlängning inkl. kopplingar? Alternativt kanske du vill lägga Droppslang?
När du fått dina växter
När du fått din leverans är det några saker som är viktiga att tänka på:
1. Packa upp dina plantor omgående ur transport emballaget.
2. Ta fram hinkar och baljor etc. och se till att växterna får vatten.
3. Låt växterna stå och dra vatten i minst ett dygn innan plantering och se till att alla rötter är ordentligt nere i vattnet.
4. Förvara växterna så svalt du kan och utan att solen kommer åt dem.
Plantering ska ske senast tre dygn efter leverans (avisering). Om du inte har möjlighet till detta måste växterna jordslås (d.v.s. grävas ner temporärt). Det går bra att sätta dem ner i ett grunt dike och hälla jord över. Se till att alla rötter är täckta med jord och att jorden är ordentligt fuktig. Vattna regelbundet.
Fördelar: Högstamsträd Omnia Garden Sötkörsbär Fågelbär 300-400 cm
- Starkväxande med underbar vårblommning
- Ljus och lätt krona som inte skuggar mycket
- Vind- och snötålig med stort prydnadsvärde
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101100 |
| Produkttyp | Sötkörsbär |
| Färg Blomning | Vit/Svartröd |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 15-20 m |
| Höjd, fullvuxen | 1500-2000 cm |
| Fullvuxen Bredd | 10-15 m |
| Beskärning | Juli-September |
| Krukstorlek | Barrot |
| Uppskattad leveranshöjd | 300-400 cm |
| Blomningstid | Maj |
| Jordmån | Lätt genomarbetad jord |
| Stamomfång vid leverans | 6-8 cm |
| Zon | 1-5 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Latinskt Namn | Prunus avium |





