Kiwiträd Jenny Omnia Garden 60-80 cm
fr.433 kr
Välj variant

60-80 cm
433 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klätterväxt med fina, ludna ätliga kiwifrukter med ett gulgrönt fruktkött som är sötsyrligt. Fint att plantera i växthus eller mot en södervägg. Kräver mycket sol och växtstöd.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klätterväxt med fina, ludna ätliga kiwifrukter med ett gulgrönt fruktkött som är sötsyrligt. Fint att plantera i växthus eller mot en södervägg. Kräver mycket sol och växtstöd.
De ludna frukterna hänger ner från de snirkliga grenarna . Grenarna bör bindas upp efterhand under säsongen och sluthöjden är 3-4 meter. Plantera gärna i mullrik och näringsrik jord i jorden eller kruka. Skapa gärna rum eller fyll ut växthuset med dess härliga grönskande grenar och låt de dekorativa frukterna dingla fritt. Går även att placera i vindskyddade söderlägen.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Kiwi |
| Leveranshöjd | 60-80 cm |
| Trivs bäst i | Sol |
| Uppskattad leveranshöjd | 40-60 cm |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Actinidia deliciosa 'Jenny' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
