Klätterväxt Blomsterkaprifol Omnia Garden Goldflame 40-60 cm
fr.370 kr
Välj variant

Goldflame 40-60 cm
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Lonicera heckrottii Goldflame är en lättodlad och vacker kaprifol. Sorten är kraftfull och snabbväxande. Blommar med rörformiga, rosa/rödrosa blommor under juni-augusti. På hösten kommer dekorativa oätliga röda bär. Bladen är ovala, medelstora, blågröna och ger fin gul höstfärg. Doften är frisk, intensivt och fantastisk. Mycket tålig sort som ger riklig blomning på en solig plats. Uppskattas av fjärilar, bin och humlor.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lonicera heckrottii Goldflame är en lättodlad och vacker kaprifol. Sorten är kraftfull och snabbväxande. Blommar med rörformiga, rosa/rödrosa blommor under juni-augusti. På hösten kommer dekorativa oätliga röda bär. Bladen är ovala, medelstora, blågröna och ger fin gul höstfärg. Doften är frisk, intensivt och fantastisk. Mycket tålig sort som ger riklig blomning på en solig plats. Uppskattas av fjärilar, bin och humlor.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG24000P |
| Typ | Kaprifol |
| Färg Blomning | Rosa |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Lonicera × heckrottii 'Goldflame' |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |


