Klätterväxt Italiensk Klematis Omnia Garden Prince Charles 40-60 cm
Rek. pris 403 kr
fr.369 kr
Välj variant

Prince Charles 40-60 cm
369 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klematis Prince Charles är en storblommig (8-12 cm) sort med enkla, blåvioletta blommor. Växten är rikblommig från juli till september. Passar perfekt att odla mot vägg, träd, mur eller spaljé. Passar även bra i kruka.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klematis Prince Charles är en storblommig (8-12 cm) sort med enkla, blåvioletta blommor. Växten är rikblommig från juli till september. Passar perfekt att odla mot vägg, träd, mur eller spaljé. Passar även bra i kruka.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23661P |
| Typ | Klematis |
| Färg Blomning | Blå |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-3 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-4 |
| Latinskt Namn | Clematis (Sena Storblommiga Gruppen) 'Prince Charles' |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |

