Klätterväxt Klättervildvin Omnia Garden 40-60 cm
fr.370 kr
Välj variant

40-60 cm
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Starkväxande stor och självklättrande, passar utmärkt att låta klättra på stora ytor eller fasader med både betong, trä och tegel som underlag. Bladen är stora och bladverket tätt och frodigt, grönt/mörkgrönt på sommaren för att senare övergå i fantastiska höstfärger.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Starkväxande stor och självklättrande, passar utmärkt att låta klättra på stora ytor eller fasader med både betong, trä och tegel som underlag. Bladen är stora och bladverket tätt och frodigt, grönt/mörkgrönt på sommaren för att senare övergå i fantastiska höstfärger.
Lianerna blir förvedade och den kan behöva gallras och beskäras för att hållas nere. Den trivs i de flesta lägen gärna i näringsrik och väldränerade jordar. Den är mycket lättodlad och lättskött.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Storlek fullvuxen: 4-5 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Storlek fullvuxen: 4-5 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Emma-Christin LVerifierad köpare
för 1 år sedanMycket fina plantor, nöjd! Snabb leverans
Tina Verifierad köpare
för 2 år sedanBra kvalitet och började växa direkt.
SylwiaVerifierad köpare
för 4 år sedanBra kvalitet, plantan var inte torr. Planterat i jorden direkt och växer som bara den..
+ Snabb leverans
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Klättervildvin |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 4-5 m |
| Jordmån | Utan krav |
| Zon | 1-5 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Parthenocissus Quinquefolia |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |

