Klätterväxt Klematis Omnia Garden Rhapsody 40-60 cm
fr.381 kr
Välj variant

Rhapsody 40-60 cm
381 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klematis Rhapsody är en vacker klematissort med riktigt intensiv blå färg på blommor som är ca 10 cm stora med vita ståndare. Blommar rikligt från juni till september. Passar utmärkt att odla mot vägg, träd, mur eller spaljé. Vacker klematis att kombinera med gula klätterrosor. Beskärs under senhöst eller tidig vår ca 20-50 cm ovan mark.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klematis Rhapsody är en vacker klematissort med riktigt intensiv blå färg på blommor som är ca 10 cm stora med vita ståndare. Blommar rikligt från juni till september. Passar utmärkt att odla mot vägg, träd, mur eller spaljé. Vacker klematis att kombinera med gula klätterrosor. Beskärs under senhöst eller tidig vår ca 20-50 cm ovan mark.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23664P |
| Typ | Klematis |
| Färg Blomning | Blå |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 2,5-3 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-4 |
| Latinskt Namn | Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Rhapsody' |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |

