Klätterväxt Purpurvioletta Jackmanii Klematis Omnia Garden 40-60 cm
Rek. pris 392 kr
fr.359 kr
Välj variant

40-60 cm
359 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klematis Warszawska Nike blommar med dekorativa, stora (10-15 cm), enkla, rödlila blommor med sammetskänsla som har gul ståndare från juni till augusti. Beskärning sker under tidigt vår eller sent på hösten, ca 50 cm över marken. Är en nyare polsk sort som man kan odla mot träd eller spaljé.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klematis Warszawska Nike blommar med dekorativa, stora (10-15 cm), enkla, rödlila blommor med sammetskänsla som har gul ståndare från juni till augusti. Beskärning sker under tidigt vår eller sent på hösten, ca 50 cm över marken. Är en nyare polsk sort som man kan odla mot träd eller spaljé.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23905P |
| Typ | Klematis |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 2-2,5 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Warszawska Nike' |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |

