Klätterväxt Vintergrön Klematis Omnia Garden Jingle Bells 40-60 cm
Rek. pris 458 kr
fr.419 kr
Välj variant

Jingle Bells 40-60 cm
419 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klematis Jingle Bells är en vintergrön klematis med klockformade enblommor som finns från senhöst till tidig vår. Växten är kraftfull och har mörkgröna blad med tre oregelbundna tandblad. Blommorna har en blekgul till krämvit färg och en liten doft av citrus. Kan odlas i kruka.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klematis Jingle Bells är en vintergrön klematis med klockformade enblommor som finns från senhöst till tidig vår. Växten är kraftfull och har mörkgröna blad med tre oregelbundna tandblad. Blommorna har en blekgul till krämvit färg och en liten doft av citrus. Kan odlas i kruka.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23618P |
| Typ | Klematis |
| Färg Blomning | Gul |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Fullvuxen Höjd | 2-4 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Näringsrik, fuktig och väldränerad |
| Zon | 1 |
| Latinskt Namn | Clematis (Cirrhosa-Gruppen) 'Jingle Bells' |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |

