Krypidegran Omnia Garden Repandens 25-30 cm
Rek. pris 464 kr
fr.429 kr
Välj variant

Repandens 25-30 cm
429 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Krypidegran (Taxus baccata ’Repandens’) – en elegant, vintergrön barrväxt med lågt och brett växtsätt. Skuggtålig, extremt lättskött och perfekt som exklusiv marktäckare i slänter, under träd eller i rabatter.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Krypidegran (Taxus baccata ’Repandens’) – en elegant, vintergrön barrväxt med lågt och brett växtsätt. Skuggtålig, extremt lättskött och perfekt som exklusiv marktäckare i slänter, under träd eller i rabatter.
Taxus baccata ’Repandens’, även kallad krypidegran, är en dekorativ och robust barrväxt med ett lågt, utbrett och krypande växtsätt som ger ett stilrent och harmoniskt inslag i trädgården. Den växer långsamt och bildar täta mattor av mörkgröna barr. På våren är nytillväxten ljusgrön, vilket skapar en vacker kontrast mot de äldre, mörka barren. Sorten sätter sällan bär.
Tack vare sitt låga och breda växtsätt är krypidegran perfekt som vintergrön marktäckare. Den är skuggtålig och trivs lika bra i sol som i halvskugga, vilket gör den idealisk för plantering under större träd och buskar, i slänter eller som marktäckare i rabatter. Den blir som allra vackrast i skuggiga lägen.
Krypidegran är mycket lättskött och har låga krav på jordmån, så länge den är väldränerad. Den är härdig, tålig mot stadsklimat och mycket användbar för formklippning eftersom den tål hård beskärning utan att bli kal eller brun som många andra barrväxter.
Den är vintergrön, skuggtålig och ger ett exklusivt, naturligt uttryck året om – perfekt för dig som vill ha en elegant, hållbar och lättskött marktäckare som fungerar i både soliga och skuggiga lägen.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, mycket tålig, skuggtålig, härdig
- Användnings område: marktäckare, slänter, gruppplantering, stadsmiljö, park, kyrkogård, formklippning
- Växtsätt: bred, utbredd, låg, tät
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt, lämpar sig för formklippning
- Jordmån: näringsrik, mullrik jord
Tack vare sitt låga och breda växtsätt är krypidegran perfekt som vintergrön marktäckare. Den är skuggtålig och trivs lika bra i sol som i halvskugga, vilket gör den idealisk för plantering under större träd och buskar, i slänter eller som marktäckare i rabatter. Den blir som allra vackrast i skuggiga lägen.
Krypidegran är mycket lättskött och har låga krav på jordmån, så länge den är väldränerad. Den är härdig, tålig mot stadsklimat och mycket användbar för formklippning eftersom den tål hård beskärning utan att bli kal eller brun som många andra barrväxter.
Den är vintergrön, skuggtålig och ger ett exklusivt, naturligt uttryck året om – perfekt för dig som vill ha en elegant, hållbar och lättskött marktäckare som fungerar i både soliga och skuggiga lägen.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, mycket tålig, skuggtålig, härdig
- Användnings område: marktäckare, slänter, gruppplantering, stadsmiljö, park, kyrkogård, formklippning
- Växtsätt: bred, utbredd, låg, tät
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt, lämpar sig för formklippning
- Jordmån: näringsrik, mullrik jord
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Färg | Mörkgrön |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol/Skugga |
| Leveranshöjd | 25-30 cm |
| Fullvuxen Höjd | 0,3-0,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-2 m |
| Nyans | Mörkgrön |
| Uppskattad leveransbredd | 25-30 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Jordmån | Näringsrik, fuktig jord |
| Zon | 1-4 |
| Latinskt Namn | Taxus baccata 'Repandens' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
