Liten Bergtall Omnia Garden 25-30 cm
fr.498 kr
Välj variant

25-30 cm
498 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Liten bergtall (Pinus mugo var. pumilio) – en robust, låg och bred barrväxt med täta, mörkgröna barr och naturligt vild karaktär. Perfekt för stenpartier, slänter och som marktäckare. Vintergrön, extremt tålig och lättskött året om.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Liten bergtall (Pinus mugo var. pumilio) – en robust, låg och bred barrväxt med täta, mörkgröna barr och naturligt vild karaktär. Perfekt för stenpartier, slänter och som marktäckare. Vintergrön, extremt tålig och lättskött året om.
Liten bergtall (Pinus mugo var. pumilio), även kallad balkanbergtall, är en lågväxande och robust barrväxt med utbrett, rundat växtsätt och tätt grenverk. Den växer långsamt och bildar en bred, kompakt buske som ger ett naturligt och harmoniskt inslag i trädgården.
Barren är mörkgröna, korta och sitter tätt, vilket gör växten tät och vintergrön året om. På våren ger de nya gulbruna skotten och chokladbruna små kottarna en vacker kontrast mot de mörka barren och skapar extra dekorativ effekt.
Liten bergtall är extremt tålig och klarar torra, magra jordar, vindutsatta lägen och stadsklimat. Den är idealisk för stenpartier, slänter, naturtomter och som marktäckare där man vill ha en låg, kraftig barrväxt som kräver minimalt med skötsel. Den fungerar även som lägre häckar eller för att täcka större ytor.
Den är härdig, lättskött och ger ett naturligt och robust uttryck året om – perfekt för dig som vill ha en dekorativ, vintergrön växt som klarar tuffa förhållanden och samtidigt ger trädgården karaktär.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, mycket tålig, härdig, lättskött
- Användnings område: slänter, stenparti, gruppplantering, stadsmiljö
- Växtsätt: låg, utbrett, långsamväxande, buskig
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslösa jordkrav
Barren är mörkgröna, korta och sitter tätt, vilket gör växten tät och vintergrön året om. På våren ger de nya gulbruna skotten och chokladbruna små kottarna en vacker kontrast mot de mörka barren och skapar extra dekorativ effekt.
Liten bergtall är extremt tålig och klarar torra, magra jordar, vindutsatta lägen och stadsklimat. Den är idealisk för stenpartier, slänter, naturtomter och som marktäckare där man vill ha en låg, kraftig barrväxt som kräver minimalt med skötsel. Den fungerar även som lägre häckar eller för att täcka större ytor.
Den är härdig, lättskött och ger ett naturligt och robust uttryck året om – perfekt för dig som vill ha en dekorativ, vintergrön växt som klarar tuffa förhållanden och samtidigt ger trädgården karaktär.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, mycket tålig, härdig, lättskött
- Användnings område: slänter, stenparti, gruppplantering, stadsmiljö
- Växtsätt: låg, utbrett, långsamväxande, buskig
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslösa jordkrav
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Färg | Mörkgrön |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 25-30 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,8 m |
| Fullvuxen Bredd | 2-3 m |
| Nyans | Mörkgrön |
| Uppskattad leveransbredd | 20-25 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Jordmån | Anspråkslös |
| Zon | 1-7 |
| Latinskt Namn | Pinus mugo var. pumilio |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |

