Marktäckare Kryptuja Omnia Garden Lågväxande
Rek. pris 430 kr
fr.379 kr
Välj variant

Lågväxande
379 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Kryptuja (Microbiota decussata) – en unik, krypande barrväxt med mjuka, fjäderlika grenar och friskt gröna barr som får en varm bronsfärg på hösten. Perfekt som marktäckare i stenpartier, slänter eller under större buskar och träd.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Kryptuja (Microbiota decussata) – en unik, krypande barrväxt med mjuka, fjäderlika grenar och friskt gröna barr som får en varm bronsfärg på hösten. Perfekt som marktäckare i stenpartier, slänter eller under större buskar och träd.
Kryptuja (Microbiota decussata) är en lågväxande och dekorativ barrväxt som ger ett naturligt och mjukt inslag i trädgården året om. Den har ett krypande, brett växtsätt och bildar täta mattor av fjäderlika grenar som skapar ett elegant och harmoniskt uttryck.
Barren är friskt gröna under växtsäsongen och skiftar till en varm bronsfärg under hösten och vintern – en färg som blir ännu intensivare på soliga platser. Detta ger en vacker variation året om. Kryptuja är idealisk som marktäckare i stenpartier, slänter, under större buskar och träd eller i kombination med andra barrväxter för att skapa kontrast.
Microbiota decussata är ett utmärkt val för dig som vill ha en naturlig, mjuk och vintergrön marktäckare som ger färg och struktur året om, samtidigt som den är tålig och lättskött.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön (brons på vintern), extremt tålig, lättskött, härdig
- Användnings område: slänter, stenparti, gruppplantering, gatumiljö, parkmiljö
- Växtsätt: krypande, marktäckande, utbrett, lågt
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslös, mullrik, sandjord
Barren är friskt gröna under växtsäsongen och skiftar till en varm bronsfärg under hösten och vintern – en färg som blir ännu intensivare på soliga platser. Detta ger en vacker variation året om. Kryptuja är idealisk som marktäckare i stenpartier, slänter, under större buskar och träd eller i kombination med andra barrväxter för att skapa kontrast.
Microbiota decussata är ett utmärkt val för dig som vill ha en naturlig, mjuk och vintergrön marktäckare som ger färg och struktur året om, samtidigt som den är tålig och lättskött.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön (brons på vintern), extremt tålig, lättskött, härdig
- Användnings område: slänter, stenparti, gruppplantering, gatumiljö, parkmiljö
- Växtsätt: krypande, marktäckande, utbrett, lågt
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslös, mullrik, sandjord
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Färg | Grön |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 0,3-0,4 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-3 m |
| Uppskattad leveransbredd | 30-40 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Jordmån | Näringsrik och fuktig jord |
| Zon | 1-6 |
| Latinskt Namn | Microbiota decussata |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |


