Platan Omnia Garden Platanus X Hispanica Högstam
Rek. pris 4 457 kr/frp
3 907 kr/frp
3 479 kr/frpSpara 11 %Kampanj

Platanus X Hispanica Högstam
3 479 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Platan är ett stort träd med bred, oval krona och lönnlika, spetsigt flikiga blad med livligt grön färg. Dekorativ stam med flagnande bark i olikstora sjok ger trädet en speciell karaktär. Platanen får små, runda bollar som frukter och dessa brukar delvis sitta kvar under vintern vilket kan ge ett intressant uttryck.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Platan är ett stort träd med bred, oval krona och lönnlika, spetsigt flikiga blad med livligt grön färg. Dekorativ stam med flagnande bark i olikstora sjok ger trädet en speciell karaktär. Platanen får små, runda bollar som frukter och dessa brukar delvis sitta kvar under vintern vilket kan ge ett intressant uttryck.
Platanen får sitt bladutspring relativt sent vilket kan vara positivt då trädet inte skuggar den välkomnande vårSolen, medan den under sommaren ger en svalkande skugga.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101862 |
| Typ | Platan |
| Läge | Sol/halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 20-25 m |
| Fullvuxen Höjd | 2000-2500 cm |
| Fullvuxen Bredd | 15-25 m |
| Färg Lövverk | Grön |
| Trivs bäst i | Sol/Halvskugga |
| Krukstorlek | Barrot |
| Beskärning | Juli-September |
| Jordmån | Djup, Näringsrik |
| Zon | 1-2 |
| Stamomfång vid leverans | 8-10 cm cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 300-400 cm |
| Latinskt Namn | Platanus × hispanica |
| EAN-nr | 07340208639330 |






