Prydnadsbuske Omnia Garden Hortensia Endless Summer
Rek. pris 775 kr
fr.719 kr
Välj variant
Förväntas åter i lager 2026-05-31
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dekorativ buske som har rikligt med blommor. Färgen varierar från blå till rosa beroende på jordens PH. Lågt PH ger blå blommor och högt PH ger rosa blommor. För riklig blomning var sparsam vid beskärning.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Dekorativ buske som har rikligt med blommor. Färgen varierar från blå till rosa beroende på jordens PH. Lågt PH ger blå blommor och högt PH ger rosa blommor. För riklig blomning var sparsam vid beskärning.
Endless summer talar för sitt namn då den ger rikligt med blommor och har lång blommningstid. Färgen på blommorna är blå till rosa beoende på jordens PH, lågt PH ger blå blommor högt ger rosa. Stora gröna blad bildar en buske med 1,5 meter i höjd och bredd. Den trivs i sol till halvskugga och planteras med fördel i fuktig, näringrik jord. Gärna ej kalkrik. Undvik för hård beskärning då tidiga blommningen sker på fjolårets ved. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Linda SVerifierad köpare
för 1 vecka sedanVerkligen inte värd priset, fick en väldigt liten och tanig växt
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Hortensia |
| Färg Blomning | Rosa/Blå |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-60 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Hydrangea macrophylla ENDLESS SUMMER-serien |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |




