Prydnadsbuske Omnia Garden Hortensia Vit
Rek. pris 786 kr
fr.689 kr
Välj variant

Hortensia Vit
689 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tät grönbladig buske. Rikligt med cremevita blomklasar. Vackra höstfärger. Trivs ej i kalkhaltig jord.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Tät grönbladig buske. Rikligt med cremevita blomklasar. Vackra höstfärger. Trivs ej i kalkhaltig jord.
Dekorativt blommande buske med stora, grönvita till cremevita blomklasar. Blommar rikligt juli till sept och bildar en tät rundad storbladig buske med 1-1,5m i höjd och 1-1,5m i bredd. Får mycket vackra höstfärger. Planteras i något fuktig ,näringsrik jord ej kalkrik. Planteras den i jord med lågt Ph och mycket aluminium blir den svagt blå. Beskär sparsamt efter blommningen. Passar både som solitär och i grupp. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Hortensia |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-60 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Hydrangea macrophylla THE BRIDE ('Blushing Bride') |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
