Prydnadsbuske Omnia Garden Järnek Blå
Rek. pris 561 kr
fr.519 kr
Välj variant

Järnek Blå
519 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Storvuxen dekorativ honbuske. Vackra vintergröna blad och röda bär på hösten. Planteras i mullrik och väldränerad jord.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Storvuxen dekorativ honbuske. Vackra vintergröna blad och röda bär på hösten. Planteras i mullrik och väldränerad jord.
Storvuxen vintergrön honbuske, hanbusken heter Blue Prince.Känd för att få rikligt med dekorativa röda bär och små lätt blåanlupna blad vilka gör sig fina även på vintern. Busken blir 1-2,5 m i höjd och 1-2 meter i bredd. Trivs i sol- halvskugga gärna något vindskyddat planteras med fördel i mullrik och väldräneradjord. Beskärning bör ske juli-september och på våren. Putsa då lätt och ta bort äldre grenar från grunden.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG21130P |
| Typ | Järnek |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-2,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-2 m |
| Färg Lövverk | Grön |
| Utförande | Krukodlade |
| Blomningstid | Maj |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Höjd 30-40 cm |
| Zon | 1-4 |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-40 cm |
| Latinskt Namn | Ilex meserveae 'Blue Princess' |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
