Prydnadsbuske Omnia Garden Purpurhortensia
fr.449 kr
Välj variant

Purpurhortensia
449 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Blåblommande tillplattade blomsterklasar. Rikligt med blommor. Blomstringstid augusti-september. Tät upprättväxande buske. Trivs ej i kalkrik jord.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Blåblommande tillplattade blomsterklasar. Rikligt med blommor. Blomstringstid augusti-september. Tät upprättväxande buske. Trivs ej i kalkrik jord.
Vackert blåblommande buske som skiftar i rosalila vid högre PH i jorden. Blommorna är många och sitter i täta tillplattade knippen. Blommar i augusti till september. Busken är upprättväxt och tät, höjd och bred 1-1,5 meter med stora frodiga grönablad. Placeras gärna i sol- halvskugga. Plantering sker i fuktig något näringsrik jord. Gärna ej kalkrik. Beskärning sker på våren, men ta då bara bort nedfrusna grenar till frisk ved. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Hortensia |
| Färg Blomning | Blå |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-40 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Zon | 1-3 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Hydrangea serrata 'Bluebird' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
