Prydnadsbuske Omnia Garden Rönnspirea
Rek. pris 482 kr
fr.453 kr
fr.429 krSänkt pris!
Välj variant

Rönnspirea
429 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Graciöst bladverk med lansettlika blad. Brett och upprättväxande buske. Vita blomklasar i juni-juli. Dekorativa höstfärger. Lättodlad och lättskött. Passar som friväxandehäck.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Graciöst bladverk med lansettlika blad. Brett och upprättväxande buske. Vita blomklasar i juni-juli. Dekorativa höstfärger. Lättodlad och lättskött. Passar som friväxandehäck.
Rönnspirean växer brett och upprätt och bildar med lansettlika blad ett graciöst bladverk. Höjd och bredd 1,5-2 meter Blommorna är vita och sitter i stora blomklasar som på hösten bildar dekorativa färger på blad och fröställningar. Blommar Juni-juli. Det är en lättodlad och tålig buske som klarar att hård beskäras. Planteras gäna i näringsrik, mullrik och väldränerade jord sol- halvskugga. Passar både som solitär i grupp och friväxande häck. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG21980P |
| Typ | Spirea |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Färg Lövverk | Grön |
| Utförande | Krukodlade |
| Blomningstid | Juni-Juli |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-7 |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-80 cm |
| Latinskt Namn | Sorbaria sorbifolia 'Pia' E |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
