Prydnadsbuske Omnia Garden Syrénbuddleja Black Knight1 st/frp
Rek. pris 359 kr
316 kr
303 krSänkt pris!
Vald variant
Antal:
1 st/frp

Syrénbuddleja Black Knight
1 st/frp
303 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Svartröda långa blomställningar i juli-september. Fjärilslockande. 2-3 meter hög.
Syrenbudleja kallas också fjärilsbuske för sin egenskap att locka mängder med fjärilar under sin blomning. Black Knight har stora (30cm) svartröda långa blomställningar i toppen på årsskotten och blommar rikligt. Höjden är 2-3 meter och bredden 1,5- 2,5 meter. Man bör klippa ner busken till ca 80cm på våren för tätare växt och rikligare blomning. Gör sig bäst som solitär med marktäckare eller som fondväxt. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Eva BVerifierad köpare
för 4 år sedanJättebra! Blommar så fint
Annelie RVerifierad köpare
för 4 år sedanKvalitet på växter
Anders LVerifierad köpare
för 4 år sedanBra produkt med rätt pris.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG20195 |
| Typ | Syrénbuddleja |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2-2,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2,5 m |
| Antal | 1 st/frp |
| Latinskt Namn | Buddleja Davidii Black Knight |
| Färg Lövverk | Grön |
| Utförande | Krukodlade |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-50 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Beskärning | April-Maj |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-2 |

