Prydnadsbuske Vidjehortensia Omnia Garden Vit
fr.369 kr
Välj variant

Vit
369 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Vacker grönbladig buske med täta vita blomklasar. Upprättväxande 1-2 meter hög. Planteras med fördel i sol till halvskugga med näringsrik, något sur väldränerad jord.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Vacker grönbladig buske med täta vita blomklasar. Upprättväxande 1-2 meter hög. Planteras med fördel i sol till halvskugga med näringsrik, något sur väldränerad jord.
Vacker och dekorativ buske med runda,täta blomklasar som först blommar i ljustgrönt för att sedan övergå till vita och ljusrosa. Blomningstiden är juli till sept. Stora grönablad och bildar en upprätt växande buske 0,8-1,2m bred och 1-1,5 i höjd. Trivs och planteras med förel i sol till halvskugga med något fuktig, näringsrik,mullrik jord. Gärna ej kalkrik. Kan både planteras som solitär eller i grupp. Beskärning sker på våren. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Anders KVerifierad köpare
för 4 år sedanallt fungerade bra
Klas KVerifierad köpare
för 6 år sedanHej. Formen på växten är inte så rund som jag skulle vilja ha den.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Hortensia |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 0,8-1,2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-70 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Hydrangea arborescens 'Annabelle' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |

